admin Kwiecień 26, 2023 Artykuly sponsorowane

Fasada to wizytówka każdego budynku. Odpowiednio wykonana i zadbana przyciąga uwagę przechodniów, a także cieszy oko właściciela domu. Dlatego warto zatroszczyć się o jej estetykę. Malowanie fasady sprawi, że podczas nadchodzącego sezonu letniego, będziemy z przyjemnością spoglądać na swój dom. Podpowiadamy czym powinna wyróżniać się dobra farba fasadowa i jak odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania.

Jakie cechy powinna mieć dobra farba do malowania fasady?

Wybór farby to jedna z najważniejszych decyzji związanych z odświeżeniem fasady domu. Wysokiej jakości produkt musi charakteryzować się przede wszystkim trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Dzięki temu powstała powłoka zapewni długotrwały efekt dekoracyjny.

Farba fasadowa (www.farbyjedynka.pl) powinna być także łatwa w aplikacji – warto zwrócić uwagę, czy producent zapewnia o jej dobrej przyczepności do podłoża. Ponadto pożądaną cechą jest mikroporowata powłoka, która wpływa na mikrowentylację pomalowanej powierzchni. Wszystkie te wymagania spełnia Jedynka Fasadowa – farba polecana m.in. właśnie do odnawiania elewacji.

Jak przygotować fasadę do malowania?

Przed przystąpieniem do malowania należy dokładnie ocenić stan techniczny ścian oraz przygotować powierzchnię, na którą będzie aplikowana farba. Przede wszystkim podłoże trzeba oczyścić z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Podczas renowacji najczęściej mamy do czynienia ze starymi powłokami, które muszą zostać usunięte. Jeśli podłoże jest zbyt skredowane, czyli pozostawia na dłoni ślady po przetarciu, powinno się je pneumatycznie wypiaskować. Wszelkie ubytki lub pęknięcia przygotowywanej powierzchni należy wypełnić zaprawą, a następnie całość wyrównać oraz zagruntować rozcieńczoną farbą.    

O czym pamiętać podczas malowania fasady?

Samo malowanie elewacji domu nie jest skomplikowane, ale bywa czasochłonne i wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Na początek warto zastanowić się, jaką metodę wybierzemy do odnowienia fasady. Farba fasadowa może być aplikowana przy pomocy pędzla, który sprawdzi się zwłaszcza przy zamalowaniu widocznych szczegółów. Wałka oraz natrysku z powodzeniem użyjemy zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na przyśpieszeniu pracy i większej dokładności. Warto zatem sprawdzić, jakie rozwiązania dopuszcza producent danej powłoki. Prace nie powinny być prowadzone na mrozie lub podczas deszczu. Najlepiej wybrać bezwietrzny i ciepły dzień.

Przed aplikacją farba musi zostać dobrze wymieszana. Jeśli zdecydujemy się na użycie wałka, malowanie rozpoczynamy od góry fasady, tworząc zachodzące na siebie pasy. Zwykle konieczne jest nałożenie minimum dwóch warstw farby na całą elewację, aby uzyskać pożądany efekt estetyczny i dobrze pokryć odświeżaną powierzchnię. Aplikację drugiej warstwy możemy rozpocząć po upływie 4 godzin.