admin Lipiec 17, 2022 Artykuly sponsorowane

Lampy na elewacji – do czego są potrzebne?

Oprawy oświetleniowe, trafiające na elewację budynku, przydają się do kilku podstawowych celów. Przede wszystkim oczywiście podświetlają sam dom i jego bezpośrednie otoczenie. Ma to spore walory praktyczne, gdyż umożliwia choćby bezpieczne i wygodne przemieszczanie się po posesji po zapadnięciu zmroku. Wiele lamp montuje się także na balkonach lub tarasach, by zwiększyć przyjemność korzystania z tych stref wypoczynku o różnych porach dnia lub nocy.

Oświetlenie na elewacji to jednak nie tylko kwestie typowo praktyczne, ale też poprawa estetyki budynku, który dzięki dobrze dopasowanym lampom prezentuje się zdecydowanie lepiej. Lampy wpisują się w modne założenia aranżacyjne, a także budują klimat w miejscach do rekreacji. Dzięki temu, spędzanie czasu na zewnątrz staje się jeszcze przyjemniejsze.

 

Rodzaje lamp na elewację – najciekawsze rozwiązania

Na elewacjach montuje się mocno zróżnicowane oprawy, których szeroki wybór oferuje choćby sklep z oświetleniem Azzardo. Powinny być one dobrane pod względem funkcjonalności i estetyki do potrzeb konkretnej przestrzeni.

Najczęściej wykorzystuje się dość niewielkie oprawy. Zalicza się do nich zwłaszcza:

  • oczka wpustowe,
  • lampy natynkowe,
  • kinkiety,
  • reflektory.

Dzięki nim da się odpowiednio oświetlić i doświetlić różne części ściany, by zawsze uzyskać optymalny efekt praktyczny i wizualny.

 

Gdzie montować lampy elewacyjne?

Lampy na ścianach zewnętrznych trafiają w rozmaite miejsca. Wiele osób wprowadza punkty świetlne wzdłuż całej elewacji. Nie muszą to być produkty emitujące mocny strumień światła. Najczęściej wystarcza subtelne podświetlenie, które umożliwia bezpieczne i pewne przemieszczanie się, a przy tym nie podrażnia oczu, przywykłych do ciemności.

W miejscach do rekreacji zazwyczaj przydaje się nieco mocniejsze światło, pozwalające na swobodne wypoczywanie na tarasie lub balkonie. Podobnie jest w przypadku doświetlenia drzwi wejściowych do domu. Lampa w tym miejscu pozwala łatwo znaleźć klucz i wejść do środka. To też zabezpieczenie dla domowników, by mogli łatwo sprawdzić, kto ich odwiedza po zmroku.

Nie zapominajmy również o dość specyficznym typie oświetlenia elewacji, czyli o podświetleniu numeru posesji, do czego zobowiązują właścicieli domów przepisy polskiego prawa.

 

Najważniejsze cechy oświetlenia elewacyjnego

Czym powinny wyróżniać się lampy zewnętrzne na elewację? To przede wszystkim produkty oświetleniowe narażone przez cały czas na trudne warunki atmosferyczne. Należy zatem wybierać oprawy o wysokiej wodoszczelności, by mieć pewność, że nie zaszkodzi im wilgoć, ani do wnętrza lampy nie dostanie się woda, podczas opadów deszczu lub śniegu. Mogłoby to spowodować zwarcia w instalacji elektrycznej. Jeśli oprawa znajduje się pod dachem, najczęściej wystarczy użyć produkty o ochronie na poziomie IP44. Na otwartym terenie bez osłony lepiej zamontować oprawy o współczynniku nie niższym niż IP65.

Warto sięgać po produkty trwałe, z materiałów odpornych na korozję, pęknięcia, spowodowane zmianami temperatur lub uszkodzeniami mechanicznymi, oraz odbarwienia, wywołane przez promieniowanie słoneczne.

Pamiętajmy także o kwestii estetyki. Wszystkie lampy powinny być spójne wizualnie oraz dopasowane do założeń wybranego stylu architektonicznego.

 

Wygodny, bezpieczny i dobrze oświetlony dom

Lampy na elewacji zapewniają bezpieczne i wygodne przemieszczanie się oraz sprawiają, że dom prezentuje się zdecydowanie lepiej. Warto dobrać je tak, by jak najlepiej spełniały powierzone im role, a także stały się stylową dekoracją i dopełnieniem kompleksowej, przydomowej aranżacji terenu. To idealne połączenie kwestii estetycznych i funkcjonalności w ogrodzie.