admin Grudzień 21, 2022 Artykuly sponsorowane

Zachowanie komfortu termicznego w naszych domach podczas chłodnych dni może stanowić pewnego rodzaju wyzwanie. Co więcej, obecnie to także niełatwy okres dla naszych portfeli. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby w odpowiedni sposób zagwarantować przyjemną temperaturę we wnętrzach oraz zaoszczędzić przy tym nieco pieniędzy. W przypadku ogrzewania domu lub mieszkania kominkiem z pomocą przychodzi na przykład sterownik do kominka z płaszczem wodnym. Dowiedz się, czym jest to urządzenie oraz jaki sterownik kominka wybrać, aby cieszyć się wygodą w zimne dni.

Sterownik kominka – co to jest?

Sterownik do kominka to niedużej wielkości urządzenie elektroniczne, które pozwala na zarządzanie całością procesu pracy grzewczej. Dostępne obecnie na rynku tego typu urządzenia umożliwiają kontrolę nie tylko samego spalania w kominku, ale także systemów dostarczających wodę do ogrzewania. W zależności od zaawansowania technologicznego sterowniki kominka posiadają także inne funkcje i zalety, wśród których warto wyróżnić przede wszystkim te najistotniejsze, w tym bezpieczeństwo, energooszczędność ogrzewania oraz kontrolowanie spalania w kominku, jak również wygodę korzystania.

Sterownik do kominka z płaszczem wodnym posiada wyświetlacz, na którym możemy ustawiać określone parametry, kontrolować poziom temperatury w mieszkaniu oraz dostosowywać pozostałe zmienne. Działają one w oparciu o tryby rozpalania, pracy, nadzoru i wygaszania paleniska.

Zalety posiadania sterownika do kominka z płaszczem wodnym

Zalety posiadania sterownika do kominka z płaszczem wodnym to zdecydowanie temat, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej. Sterownik kominka dzięki pełni kontroli procesu spalania pozwala zaoszczędzić jednocześnie energię i ciepło wytwarzane podczas spalania, ale także pieniądze. Ta oszczędnościowa kombinacja związana jest z faktem, iż posiadając pełnię kontroli nad działaniem kominka jesteśmy w stanie minimalizować niepotrzebne zużycie paliwa opałowego, czyli w tym przypadku przede wszystkim węgla. Sterownik pozwala nam ustawić i kontrolować temperaturę w pomieszczeniach na pożądanym przez nas poziomie. Kiedy temperatura osiągnie oczekiwaną wartość sterownik zmniejsza intensywność spalania do czasu, aż spadnie ona poniżej określonego progu. Dzięki temu zabiegowi ograniczamy niepotrzebne i bezsensowne przegrzewanie powierzchni, jednocześnie doprowadzając do oszczędności drewna, którego ceny jako paliwa opałowego stale rosną. Ekonomiczność sterownika kominka to często jeden z podstawowych czynników, które determinują nas do jego zakupu. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę na zapoznanie się z cechami urządzeń tak, aby spełniały one swoje zadanie. Sterowniki do kominków warto zakupić u sprawdzonych dostawców, których kompetentna obsługa wytłumaczy zasadę działania oraz pomoże w wyborze najlepszego sterownika.

Kolejną korzyścią płynącą z posiadania sterownika do kominka jest komfort użytkowania. To istotna sprawa szczególnie w przypadku częstych wyjazdów lub stosunkowo długiego codziennego spędzania czasu poza domem. Kiedy domownicy są nieobecni nie istnieje ogromna potrzeba ogrzewania pomieszczeń wysokimi temperaturami, a kontrola nad intensywnością spalania podczas nieobecności mieszkańców jest wysoce problematyczna. Z pomocą przychodzi tutaj sterownik, który posiada oprogramowanie umożliwiające określanie wartości temperatury we wnętrzu względem dni tygodnia oraz godzin. Związane jest to oczywiście z oszczędzaniem – kiedy dom lub mieszkanie są puste warto ustawić temperaturę nieco niższą od tej, która stanowi dla nas optymalną i komfortową wartość podczas pobytu w domu. Takie operacje zapobiegną zarówno nadmiernemu i niepotrzebnemu nagrzewaniu pokoi, ale także znacznemu wychłodzeniu. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że następstwem zbyt dużego wychłodzenia mieszkania jest jego intensywne ogrzewanie, aby temperatura wróciła do normy sprzed zaprzestania grzania, dlatego nie warto całkowicie wygaszać paleniska. Znacznie lepiej zmniejszyć o parę stopni temperaturę podczas nieobecności.

Należy też pamiętać, że nie tylko pomieszczenia oraz ściany budynków mogą ulec zbytniemu oziębieniu lub przegrzaniu. Dotyczy to również samego systemu grzewczego, a odpowiednie kontrolowanie jego elementów dzięki sterownikowi do kominka pozwoli w odpowiedni sposób zabezpieczyć rury przed zamarznięciem lub uszkodzeniami związanymi z ich zbyt wysoką temperaturą.

Jedną z ważniejszych zalet korzystania ze sterowników do kominków jest oszczędność idąca w parze z ochroną środowiska. Dzięki kontroli nad procesem spalania nie tylko doprowadzamy do znacznego ograniczenia spalania drewna, ale również ograniczamy emisję gazów i pyłów do atmosfery. Zapobieganie nadmiernej utracie energii i zbyt intensywnemu spalaniu to więc zaleta płynąca ze stosowania sterowników o charakterze długofalowym, która wpłynie na poprawę jakości powietrza w naszym sąsiedztwie.

Dokonaj odpowiedniego rozeznania przed zakupem sterownika kominka

Na rynku możemy znaleźć wiele sterowników do kominków, które różnią się od siebie parametrami, dostępnymi funkcjami, wyglądem oraz solidnością wykonania. Przed dokonaniem zakupu należy więc w odpowiedni sposób rozejrzeć się wśród oferowanych propozycji tak, aby sterownik do kominka z płaszczem wodnym spełniał swoje zadanie. Warto zasięgnąć w tym przypadku fachowej opinii osób pracujących w sklepie, w którym dostępne są takie urządzenia. W punkach stacjonarnych oraz serwisach internetowych możemy znaleźć między innymi sterownik kominka z przepustnicą oraz inne propozycje, które niekoniecznie mogą pasować do naszego systemu ogrzewania. Takie regulatory mogą też różnić się od siebie wyglądem, dlatego jeśli planujemy ich instalację w widocznym miejscu warto wtedy poszukać urządzenia pasującego do wystroju wnętrza. Dzięki odpowiedniemu sterownikowi kominka komfort termiczny oraz codzienna wygoda mieszkania staną się znacznie przyjemniejsze, a podczas nieobecności nie będzie potrzeby martwienia się o ogrzewanie przestrzeni i niepotrzebną utratę pieniędzy.