admin Grudzień 23, 2022 Artykuly sponsorowane

Rodzaj fundamentu i jego stan znacząco wpływają na to, jak będzie starzeć się budynek oraz  jakie koszty naprawy będą w przyszłości ponosić jego właściciele czy administratorzy. Fundamenty z płyt betonowych stają się coraz bardziej popularne i mają wiele zalet w stosunku dl klasycznych ław fundamentowych. Kiedy płyta fundamentowa jest najlepszym wyborem i jakie ma zalety?

Płyta jest popularnym rodzajem fundamentów do budowy na podłożu o wysokim poziomie wód gruntowych, na gruntach o słabej nośności oraz w przypadku ryzyka znacznego niekontrolowanego osiadania budowli. Najprostszy typ fundamentu płytowego jest konstruowany przez wylewanie bezpośrednio na przygotowanym gruncie, jednak niektóre fundamenty płytowe mają dodatkowe elementy, takie jak podpory betonowe lub pianka izolacyjna. Wszystkie typy fundamentów płytowych są zasadniczo podobne i obejmują duże bloki betonu bez otwartych przestrzeni pod spodem.

 

Najważniejsze zalety płyty fundamentowej

Płyty fundamentowe oferują kilka zasadniczych korzyści w porównaniu z tradycyjnymi ławami fundamentowymi. Do najważniejszych z nich należą:

 

Szybkie wysychanie

Fundamenty płytowe są szybsze w budowie niż inne rodzaje fundamentów, ponieważ nie wymagają tyle czasu na wysychanie, co w przypadku tradycyjnych ław. Oznacza to skrócenie całego czasu budowy.

 

Możliwość budowy na gruntach o słabej nośności

Jeśli nośność gruntu jest niewystarczająca, wówczas nie może on przejąć zbyt dużych obciążeń od budynku. Płyta fundamentowa zapewnia rozkład obciążenia na większej powierzchni, dzięki czemu pozwala na wzniesienie cięższej budowli na stosunkowo słabym gruncie.

 

Możliwość budowy przy wysokim poziomie wody gruntowej

Jeśli na terenie budowy występuje wysoki poziom wody gruntowej, wówczas również płyta fundamentowa jest optymalnym wyborem. Może być ona posadowiona praktycznie bezpośrednio na powierzchni terenu, co eliminuje konieczność odwodnienia wykopu. Co prawda dostępne są inne specjalistyczne rozwiązania problemu podmokłego gruntu, jak np. igłofiltry, jednak są one znacznie bardziej kosztowne.

 

Izolacja termiczna

Płyta fundamentowa to także lepsze zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Ma ona izolację pod całą swoją powierzchnią. Dodatkowo już na etapie  na etapie budowy możemy w niej umieścić elementy systemu ogrzewania podłogowego.

Powszechnie płyta fundamentowa jest uznawana za kosztowne rozwiązanie. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie jej zalety, można dojść do wniosku, że w wielu przypadkach jej wybór znacznie obniży koszt eksploatacji budynku związany z ogrzewaniem, konserwacją i naprawami. Dodając do tego skrócenie czasu budowy i większe możliwości w zakresie podłoża, na którym można wznieść budynek, należy stwierdzić, że rosnąc popularność płyty jest w pełni uzasadniona.