admin Wrzesień 14, 2021 Artykuly sponsorowane

Główne zalety gipsu, jako materiału budowlanego

Gips jest materiałem, który z łatwością łączy się z wodą i pod wpływem powietrza tworzy zwartą strukturę. Umożliwia to wykonywanie różnego rodzaju prac bez konieczności tracenia na nie dużej ilości czasu. Ponadto gips jest materiałem zupełnie neutralnym dla zdrowia. To między innymi te zalety sprawiają, że materiał ten cieszy się tak ogromną popularnością. Wśród najpopularniejszych rodzajów gipsu wyróżniamy między innymi gips budowlany oraz szpachlowy. Czym różnią się one od siebie?

Gips budowlany oraz gips szpachlowy – porównanie

Gips budowlany to materiał szybkowiążący. Znalazł on zastosowanie głównie przy wypełnianiu ubytków oraz maskowaniu różnego rodzaju niedoskonałości w ścianach. Jego głównymi cechami charakterystycznymi są: sztywna konsystencja oraz krótki czas schnięcia. Gips budowlany będzie więc idealnym wyborem podczas wygładzania powierzchni przy wykonywaniu prac wykończeniowych (np. przed malowaniem, układaniem płytek lub tapetowaniem).

Gips szpachlowy z kolei jest materiałem o szczególnie dużej wytrzymałości oraz przyczepności. Służy on do łączenia małych elementów dekoracyjnych z gipsu ale też do spoinowania połączeń płyt g-k. Na rynku dostępne są gipsy szpachlowe pozwalające wypełnienie tych połączeń z użyciem taśmy zbrojącej oraz bez. Ten rodzaj gipsu wykorzystywany jest także do montażu metalowych narożników słupów i ścian.


Widzimy więc, że wybór rodzaju gipsu zależy w ogromnej mierze od tego, do jakich prac planujemy go wykorzystać. Dobrze dobrany materiał będzie miał zaś z pewnością wpływ na jakość wykonanych prac. Sprawdź gotowe masy szpachlowe: https://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/produkty/masy/masy-szpachlowe/gotowa-masa-szpachlowa-nida-excellence/.