admin Sierpień 03, 2022 Artykuly sponsorowane

Kinkiety to rodzaj oświetlenia, który sprawdzi się zarówno we wnętrzu domu, jak i poza nim. Wystarczy dobrać oprawę o odpowiedniej pyłoszczelności i wodoszczelności, czyli klasie IP. Ponadto trzeba dobrać wielkość i stylistykę opraw, tak by pasowały do aranżacji wnętrza czy też elewacji. Istotne znaczenie ma ilość punktów świetlnych w kinkiecie - można wybrać modele pojedyncze, ale i podwójne. Warto zwrócić uwagę na wiele czynników dobierając tego rodzaju oświetlenie. Kiedy sprawdzi się jako oświetlenie główne, a kiedy jako punktowe? Przekonajcie się.

Kinkiety do wnętrz i na zewnątrz - na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Warto rozpocząć nasz poradnik od klasy IP. Otóż w przypadku wnętrz o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka należy wybrać oprawy z ochroną IP 44. Z kolei na zewnątrz konieczny jest wybór opraw IP 65 lub IP 67. Oprawy oświetleniowe z ochroną IP 44 zabezpieczają przed wnikaniem ciał stałych o średnicy większej niż 1 mm i tryskaniem wody. IP 65 to już pełna ochrona przed pyłem, a także ochronę przed strugami wody o intensywności 12,5 l/min z każdej strony. IP 67 to ochrona przed zalaniem, zanurzeniem w wodzie na czas 30 minut, na głębokość do 1 metra. Są także oprawy z najwyższym stopniem ochrony IP 68, wśród nich są także kinkiety. W tym przypadku jest to ochrona przed ciągłym zanurzeniem w wodzie, czyli oprawa hermetyczna. Wielkość opraw także ma znaczenie. Kinkiety mogą być podwójne i dawać sporo światła dzięki dużym kloszom z abażurem. Kinkiet może mieć formę oprawy pełnej lub częściowo otwartej. Może być dostosowany do małych, ale i dużych gwintów.              

Kinkiety jako oświetlenie główne i punktowe poszczególnych aranżacji 

Oświetlenie ścienne może być nawet głównym w danym pomieszczeniu, zwłaszcza małym i wąskim. Światło padające na przeciwległą ścianę optycznie powiększa wnętrze. Oczywiście kinkiet świetnie oświetli poszczególne strefy i zwykle warto stosować kinkiety parami. Dotyczy to oświetlenia lustra. W tym przypadku jest to konieczne, aby nie powstały refleksy świetlne. Do aranżacji glamour pasować będzie kinkiet z kryształkami, a do high-tech można wybrać nowoczesne kinkiety w formie reflektorków. Oświetlą także wezgłowie łóżka i zastąpią lampki nocne. Modele z eleganckim abażurem mogą wpisywać się w stylistykę retro. Można wybrać takie na mosiężnych podstawach. Różnorodne modele możecie znaleźć na stronie: https://abanet.pl/5-kinkiety-lampy-scienne-oswietlenie. Wśród wielu propozycji każdy może znaleźć coś odpowiedniego zarówno do kuchni nad strefę pracy, jak i do łazienki - do oświetlenia strefy umywalkowej. Ponadto sprawdzą się jako uzupełnienie oświetlenia do sypialni czy też strefowe oświetlenie do salonu bądź gabinetu.