admin Sierpień 28, 2023 Artykuly sponsorowane

Urządzanie pokoju dziecięcego to niełatwe zadanie! Z jednej strony zależy nam na tym, by stworzyć przyjemną przestrzeń do odpoczynku oraz zabawy, z drugiej – szukamy rozwiązań niezawodnych i funkcjonalnych. Podczas kompletowania podstawowego wyposażenia zdecydowanie nie może zabraknąć rolet, żaluzji lub zasłon, by skutecznie osłaniać okna. Do pokoju dziecięcego nie powinno w ciągu dnia wpadać zbyt dużo światła słonecznego. Jednym z najpopularniejszych sposobów na osłanianie okien jest roleta do pokoju dziecka. Czym kierować się przy wyborze oraz na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Roleta do pokoju dziecka: czy kolor jest tak istotny?

Pierwszą kwestią, na którą zwracamy uwagę przy wyborze rolet do pokoju dziecięcego, jest oczywiście kolorystyka, szczególnie jeśli jesteśmy w trakcie generalnego remontu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak położony jest pokój dziecięcy: w mocno nasłonecznionych wnętrzach cienkie, jasne rolety mogą okazać się niewystarczające. Delikatne pastelowe odcienie pięknie prezentują się po rozwinięciu i delikatnie przepuszczają światło dzienne, ale nie radzą sobie tak dobrze z silnymi promieniami słonecznymi. Ciemniejsze rolety będą z kolei skuteczniejsze i lepiej sprawdzą się na przykład do zasłaniania światła ulicznych latarni, jednak zwykle nie pasują do standardowego wyposażenia pokoju dziecięcego. Rozwiązaniem mogą być specjalne rolety zaciemniające – skutecznie zasłaniają okno i jednocześnie są dostępne w wielu odcieniach. To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej zwłaszcza w pokoju nieco starszych dzieci, którym dodatkowe źródło światła przeszkadza w spokojnym zasypianiu. W pokojach, w których okna wychodzą na północ, możesz pokusić się o jasne, pastelowe rolety z cienkiego materiału – optycznie ocieplą one wnętrze.

Rolety od producenta: praktyczne i funkcjonalne

Nie ma co się oszukiwać: roleta do pokoju dziecka powinna być odporna na zabrudzenia oraz intensywną eksploatację! O ile niemowlęta raczej nie zainteresują się roletami, starsze pociechy coraz chętniej pociągają za sznureczki oraz mogą łapać za roletę nie zawsze czystymi rączkami… Jeśli przy wyborze kierujesz się przede wszystkim względami praktycznymi, z pewnością zainteresuje Cię roleta do prania. Jedynym modelem, który można zdemontować i wrzucić do pralki są rolety rzymskie – tradycyjne rolety nawijane powinny być czyszczone na sucho, ponieważ wilgoć może prowadzić do zniekształcenia materiału. Rolety rzymskie są dostępne w wielu wariantach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do wystroju wnętrza – nowoczesne rolety są również dostępne w wydaniu zaciemniającym. Jak sprawdzą się klasyczne nawijane rolety od producenta? Wszelkie zabrudzenia należy usuwać za pomocą lekko wilgotnej ściereczki i detergentów, najlepiej tuż po ich powstaniu. Ogromną zaletą tego typu rolet jest prosty mechanizm oraz stosunkowo niska cena, dlatego uszkodzone lub mocno zabrudzone rolety najprościej po prostu wymienić. W pokoju najmłodszych pociech najlepiej sprawdzą się rolety wewnętrzne w kasecie: mechanizm jest cichy, więc zasłanianie okien nie obudzi dziecka podczas drzemki. Jeśli szukasz praktycznych i niezawodnych rozwiązań, sprawdź nowoczesne rolety od producenta do pokoju dziecięcego.

Rolety i firanki? Czemu nie!

Delikatne firanki w pokoju dziecięcym będą zatrzymywały część promieni słonecznych oraz osłonią okno przed wzrokiem przechodniów. W ten sposób możesz także dodać wnętrzu przytulności. Lekka, zwiewna firanka może zostać zestawiona z zasłonami, choć te nie cieszą się zbyt dużą popularnością w pokojach dziecięcych. Jeśli chcesz zadbać o zaciemnienie pomieszczenia i jednocześnie zależy Ci na stworzeniu przytulnej aranżacji, postaw na połączenie firanki z roletą zaciemniającą. W ciągu dnia firanka osłoni pokój przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów oraz poprawi właściwości akustyczne wnętrza. Wieczorem, po zasunięciu rolet, pomieszczenie będzie dobrze chronione przed wpadającym do wnętrza światłem księżyca lub ulicznych latarni. Jaki karnisz wybrać do pokoju dziecięcego? Najlepszym wyborem będzie prosty karnisz do ściany lub stabilna szyna aluminiowa – solidna i niezawodna. Raczej nie polecamy drążków rozporowych ze względu na ryzyko ich obluzowania, gdy dziecko pociągnie za firankę.