admin Październik 17, 2023 Artykuly sponsorowane

Agroturystyka to forma turystyki, która pozwala gościom odpocząć w zaciszu natury i przyjrzeć się życiu na wsi. Jeśli marzysz o założeniu własnej agroturystyki, to z pewnością czekają Cię fascynujące wyzwania. Warto jednak zacząć od wyjaśnienia, czym jest agroturystyka i jakie kroki trzeba podjąć, aby rozpocząć własną działalność w tej branży.

 

Czym jest agroturystyka i od czego zacząć jej założenie?

Agroturystyka to forma turystyki wiejskiej. Pozwala ona gościom cieszyć się wypoczynkiem na wsi, w otoczeniu przyrody i klimatu wiejskiego. Dla osób rozważających założenie agroturystyki oznacza to możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na swoim gospodarstwie rolno-turystycznym, przyjmowania gości, oferowania atrakcji związanych z życiem na wsi, oraz dzielenia się autentycznym doświadczeniem wiejskiego życia. Istnieje wiele poradników na temat zakładania agroturystyki np. https://www.gowork.pl/poradnik/4/kariera/jak-zalozyc-agroturystyke-jak-zaczac/ a rzetelne przygotowanie do tej operacji, z pewnością pomoże otworzyć własny wymarzony biznes.

Pierwszym krokiem do założenia agroturystyki jest ocena potencjału swojego gospodarstwa rolnego lub terenu, który masz do dyspozycji. Ważne jest, aby dostosować ofertę agroturystyczną do specyfiki miejsca, w którym planujesz przyjmować gości. Niektóre agroturystyki skupiają się na ekoturystyce, inne oferują wypoczynek na farmach czy w sadach owocowych. Znalezienie unikalnej cechy i charakterystyki swojej agroturystyki pomoże w przyciągnięciu gości.

Kolejnym krokiem jest dopełnienie formalności związanych z rejestracją działalności. W zależności od regionu, mogą obowiązywać różne przepisy i procedury. Należy sprawdzić, czy wymagane jest zarejestrowanie firmy, a także czy trzeba spełnić określone standardy i przepisy sanitarno-higieniczne.

Jakie dotacje nam przysługują i gdzie sprawdzić, na jakie dotacje możemy liczyć?

Jeśli planujesz założenie agroturystyki, warto zastanowić się, czy możesz skorzystać z dostępnych dotacji i wsparcia finansowego. Wiele regionów oferuje programy wsparcia dla przedsiębiorców działających w sektorze agroturystycznym. Dotacje te mogą pomóc w rozwoju i promocji Twojego gospodarstwa. Są one zmienne, a więc należy podejść do tego indywidualnie.

Aby dowiedzieć się, jakie konkretnie dotacje są dostępne i na jakie możesz liczyć, warto skonsultować się z lokalnymi organami samorządowymi, które często posiadają informacje na ten temat. Możesz także skorzystać z internetu i przeglądać strony internetowe urzędów oraz agencji zajmujących się wsparciem dla przedsiębiorców w rolnictwie i turystyce wiejskiej. Warto też udać się do urzędu pracy lub stowarzyszeń związanych z dotacjami unijnymi.

Istnieją różne rodzaje dotacji, takie jak dotacje na rozwój infrastruktury turystycznej, na promocję agroturystyki, czy na szkolenia dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Dzięki nim można uniknąć części kosztów i zyskać wsparcie w pierwszych latach działalności.

Kiedy warto rozważyć założenie własnej agroturystyki i jakie ma to plusy?

Założenie własnej agroturystyki może być atrakcyjnym pomysłem z wielu powodów. Po pierwsze, agroturystyka pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym – właściciele gospodarstw mogą cieszyć się spokojem na wsi i jednocześnie zarabiać na przyjmowaniu gości. To również doskonały sposób na pozyskiwanie dodatkowych dochodów i zwiększenie zysków z prowadzonej działalności rolniczej.

Agroturystyka pozwala gościom na kontakt z naturą, zdrowy styl życia i ucieczkę od miejskiego zgiełku. Dla wielu osób jest to atrakcyjna alternatywa wakacyjna. 

Założenie agroturystyki może też przyczynić się do rozwoju lokalnej społeczności, tworzenia nowych miejsc pracy i wzmacniania więzi międzyludzkich. Działalność agroturystyczna wpływa na rozwijanie lokalnej gospodarki i promocję regionu.

Może być to także opłacalny biznes jeśli w danej lokalizacji istnieje popyt na agroturystykę, a nie ma zbyt dużej konkurencji. Założenie własnej agroturystyki warto zatem rozważyć jeśli jesteśmy entuzjastami ekologii, poszukujemy oryginalnego bądź opłacalnego biznesu, a także jeśli posiadamy środki na biznes i chcemy ulokować je w bezpieczne przedsięwzięcie.

Jakie podatki trzeba płacić zakładając agroturystykę?

Zakładając agroturystykę w Polsce, istnieją różne rodzaje podatków, które trzeba uwzględnić. Oto kilka kluczowych podatków, które mogą dotyczyć agroturystyki.

  • Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT): Jeśli prowadzisz agroturystykę jako osoba fizyczna, będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od zarobków wygenerowanych z działalności agroturystycznej. Stawki PIT zależą od Twojego dochodu i mogą być zmienne w zależności od obowiązujących przepisów podatkowych.
  • Podatek od nieruchomości: Właściciele obiektów agroturystycznych muszą uiścić podatek od nieruchomości. Wysokość tego podatku zależy od wartości nieruchomości i lokalnych przepisów.
  • Podatek od środków trwałych: Jeśli posiadasz i używasz środków trwałych, takich jak meble, wyposażenie, czy pojazdy do obsługi agroturystyki, możesz podlegać podatkowi od tych aktywów.
  • Podatek VAT: Agroturystyka podlega podatkowi od towarów i usług (VAT) w Polsce. Musisz zarejestrować się jako płatnik VAT, jeśli Twój obrót osiągnie określoną kwotę. Stawka VAT wynosi 23% dla większości usług agroturystycznych.
  • Podatek rolny: Jeśli prowadzisz agroturystykę na terenach rolniczych lub korzystasz z gruntów rolnych, możesz być zobowiązany do zapłacenia podatku rolnego. Wysokość tego podatku może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym od rodzaju gruntów i ich lokalizacji.
  • Podatek turystyczny: W niektórych regionach w Polsce obowiązuje podatek turystyczny, który jest naliczany od osób korzystających z noclegów w obiektach agroturystycznych. Ten podatek jest zbierany przez właścicieli obiektów i przekazywany do odpowiednich instytucji.
  • Podatek od śmieci: W zależności od lokalnych przepisów, możesz być zobowiązany do opłacania podatku za gospodarowanie odpadami komunalnymi, który pokrywa koszty odbioru i utylizacji śmieci.

Warto zaznaczyć, że przepisy podatkowe mogą ulegać zmianom, dlatego zawsze warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym, aby zrozumieć dokładnie, jakie podatki trzeba płacić przy prowadzeniu agroturystyki. Dobra wiedza na ten temat pomoże uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji prawnych związanych z nierzetelnym rozliczaniem podatków.