admin Luty 19, 2024 Artykuly sponsorowane

Aby przygotować świadectwo energetyczne dla nieruchomości, rzeczoznawca energetyczny potrzebuje szczegółowych informacji na temat konstrukcji nieruchomości, systemów ogrzewania i chłodzenia, izolacji, oświetlenia i innych istotnych cech budynku. Oto najważniejsze potrzebne informacje!

 

Szczegóły dotyczące nieruchomości

Aby przygotować świadectwo energetyczne, w pierwszej kolejności konieczne są podstawowe informacje o nieruchomości, w tym jej adres, rodzaj i liczba pięter.

 

Szczegóły konstrukcyjne

Szczegółowe informacje na temat materiałów konstrukcyjnych zastosowanych do ścian, dachu i podłogi. Włącza to informacje na temat poziomów izolacji i rodzaju materiału izolacyjnego.

 

Systemy ogrzewania i chłodzenia

Informacje na temat systemów ogrzewania i chłodzenia w obiekcie. Należy podać rodzaj systemu grzewczego, na przykład ogrzewanie centralne węglowe, gazowe, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, stosowane paliwo oraz wiek i wydajność systemu.

 

Systemy ciepłej wody użytkowej

Szczegółowe informacje na temat systemów ciepłej wody, takie jak rodzaj podgrzewania wody, na przykład podgrzewane elektryczne, gazowe, na węgiel.

 

Okna i drzwi

Informacje o rodzaju okien i drzwi, w tym o rodzaju przeszklenia i wszelkich środkach podjętych w celu poprawy efektywności energetycznej, na przykład potrójne czy podwójne szyby.

 

Systemy wentylacyjne

Szczegółowe informacje na temat systemów wentylacji w nieruchomości, w tym, rodzaj zastosowanej wentylacji, na przykład wentylacja mechaniczna, grawitacyjna.

 

Oświetlenie

Informacje o oprawach i systemach oświetleniowych w obiekcie, w tym o rodzaju zastosowanych żarówek, na przykład żarowe, LED, i ich liczbie w nieruchomości.

 

Odnawialne źródła energii

W określonych przypadkach trzeba także podać szczegółowe informacje na temat wszelkich odnawialnych źródeł energii zintegrowanych z nieruchomością, takich jak panele słoneczne, fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe.

 

Dokumentacja i certyfikaty

Niezbędne mogą być kopie odpowiednich dokumentów i certyfikatów, takich jak plany budynków, ulepszenia charakterystyki energetycznej nieruchomości oraz dokumentacja zainstalowanych systemów energooszczędnych.

 

Rachunki za media (opcjonalnie)

W niektórych przypadkach może zostać poproszony o okazanie ostatnich rachunków za media w celu sprawdzenia rzeczywistego zużycia energii.

 

Należy pamiętać, że szczegółowe wymagania dotyczące świadectwa energetycznego mogą się różnić w zależności od konkretnej nieruchomości. Zatrudnienie wykwalifikowanego rzeczoznawcy energetycznego ma kluczowe znaczenie, aby świadectwo energetyczne - https://energov.pl/ było przygotowane dokładnie i prawidłowo.