Ukryty wyciek jest niebezpieczny, bo zanim zostanie zauważony, zdąży już spowodować niemałe negatywne skutki dla nieruchomości. Całkiem dużo czasu może zająć lokalizacja wycieków wody w trudno dostępnym miejscu jak np. w ścianie. Im szybciej zostanie wykryty przeciek, tym mniejsze straty zostaną poniesione, a co za tym idzie, także mniejsze koszty.
Skutki ukrytych wycieków wody
Do skutków ukrytych przecieków wody należą:
- straty wody (a w konsekwencji też większe rachunki za wodę),
- podnoszenie się podłogi (w przypadku np. wycieku z ogrzewania podłogowego),
- niszczenie elewacji i konstrukcji budynku (w przypadku przecieku wody w ścianie),
- pojawienie się wilgoci i pleśni w pomieszczeniu,
- odpadający tynk i przebarwienia na ścianach,
- negatywny wpływ na zdrowie domowników.
Im dłużej trwa proces przeciekania wody, tym większe straty on powoduje. W końcu okazuje się, że naprawa jest inwazyjna dla budynku. Drewno, tapety, meble i dywany mogą zostać trwale uszkodzone i wymagać wymiany lub kosztownych napraw. Ściany i podłogi trzeba kuć, co generuje dodatkowe koszta. Wykrywanie wycieków wody możliwie najszybciej jest więc kluczowe, żeby nie doprowadzić do dużych strat.
Ukryty wyciek wody - lokalizacja wycieków
Niektóre przecieki są łatwe do zauważenia, inne natomiast mogą pozostawać w ukryciu naprawdę przez długi czas, zanim w końcu zostaną wykryte. Należy więc bacznie obserwować oznaki, które mogą świadczyć o pojawieniu się przecieku wody. Należą do nich:
- odklejająca się tapeta lub farba ze ścian,
- pojawienie się pleśni,
- pojawienie się gdzieniegdzie plam wody,
- wzrost rachunków za wodę,
- spadek ciśnienia w piecu grzewczym lub w kranie,
- zapach stęchlizny,
- niewyjaśnione odgłosy, szczególnie te, które wydobywają się z rur.
Należy też pamiętać, że wykrywanie wycieków nie musi wymagać kucia w ścianach na oślep, wokół miejsca, gdzie podejrzewamy zlokalizowanie wycieku. Obecnie istnieje wiele bezinwazyjnych metod lokalizacji wycieków, które precyzyjnie określą miejsce przecieku i stopień zawilgocenia powierzchni. Odpowiedni specjaliści chętnie podejmą się tego typu działań, dlatego warto skorzystać z ich pomocy.
Ukryty wyciek wody - metody lokalizacji wycieków
Istnieje wiele metod bezinwazyjnego wykrywania wycieków. Pozwalają one na wykrywanie nieszczelności w instalacjach sanitarnych, sieciach wodociągowych, ciepłowniczych, kanalizacyjnych i gazowych, a także w garażach, basenach, ogrzewaniu podłogowym i innych miejscach, w których może pojawić się przeciek.
Do metod lokalizacji wycieków można zaliczyć:
- badanie kamerą termowizyjną,
- wykorzystanie barwnika do wykrywania nieszczelności,
- badanie gazem śladowym,
- badanie akustyczne przy pomocy geofonu,
- badanie inspekcyjne,
- zadymianie,
- pomiar szczelności,
- inne metody lokalizacji wycieków.
Każda z metod zostaje dopasowywana do indywidualnej sytuacji przez odpowiedniego fachowca. Bezinwazyjne metody pozwalają na precyzyjne określenie miejsca wycieku bez konieczności kucia dużych powierzchni niejako “na oślep”.
Ukryty przeciek może wywołać wiele problemów i uszkodzić nieruchomość. Dlatego nie warto zwlekać z lokalizacją przecieku.