admin Lipiec 10, 2022 Artykuly sponsorowane

W Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych niemal 90% wszystkich obiektów stanowią te wykonane w oparciu o lekki drewniany szkielet. Ich trwałość, prostota montażu oraz estetyka powodują, że cieszą się rosnącą popularnością również w naszym kraju. Sprawdźmy, czym jest dom kanadyjski, jakie są jego zalety i wady oraz czy może stanowić dla Ciebie alternatywę np. dla obiektu murowanego.

Dom kanadyjski, czyli właściwie co?

Dom kanadyjski (inna nazwa: dom szkieletowy) to obiekt powstający na bazie drewnianego, lekkiego stelażu, do którego zamontowane są wielowarstwowe ściany. Jego wznoszenie odbywa się z przygotowanych wcześniej, prefabrykowanych elementów, które wystarczy połączyć ze sobą w miejscu budowy. Większość prac to tzw. etapy suche, dlatego cały proces odbywać się może nawet w okresie jesienno-zimowym.

Jedynym etapem mokrym jest przygotowanie płyty fundamentowej, na której mocuje się metalowe kotwy i która stanowi bazę dla całej konstrukcji. Ze względu na powszechny dostęp do drewna, a także coraz większą liczbę firmy oferujących budową drewnianych domów, ich popularność rośnie z roku na rok. Czy jednak inwestycja w dom kanadyjski jest dobrym pomysłem?

Dom szkieletowy – zalety i wady

Budowa domu kanadyjskiego różni się od wznoszenia obiektów murowanych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, może być przeprowadzona nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych i o wiele szybciej (nawet w 3-4 miesiące), co znacznie skraca proces realizacji. To jednocześnie jedna z największych zalet domów szkieletowych – można odebrać je w bardzo krótkim czasie i tym samym szybko spełnić swoje marzenie o własnych „czterech kątach”.

Inwestując w drewniany dom, oszczędzasz nie tylko czas, ale i pieniądze. Okazuje się bowiem, że całkowity koszt budowy takiego obiektu może zamknąć się nawet w 300-400 tysiącach złotych – w zależności od rodzaju zastosowanych rozwiązań czy metod wykończenia. To o wiele niższa cena niż w przypadku domów murowanych – budując je, za taki sam metraż, zapłacisz nawet 2-3 razy więcej.

Biorąc pod uwagę fakt, że dom kanadyjski powstaje z drewna, zyskujesz również znakomity mikroklimat we wnętrzach, który będzie odpowiedni także dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.

Czy dom szkieletowy ma wady? Niektórzy za taką uznają trwałość, która jest niższa niż w przypadku obiektów murowanych albo betonowych. Warto jednak pamiętać, że wysokogatunkowe, odpowiednio zakonserwowane drewno będzie trwałe na przestrzeni wielu dziesięcioleci, dlatego jest to inwestycja, na którą zdecydowanie warto postawić.

Komu zlecić budowę domu kanadyjskiego?

Jak widzisz, dom kanadyjski może być rozwiązaniem doskonałym dla osób, które marzą o pięknym i trwałym obiekcie, a jednocześnie pragną zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Musisz jednak pamiętać, że to, czy efekt końcowy spełni Twoje oczekiwania, w dużej mierze zależy od wykonawcy. Polecamy korzystanie z usług firm specjalizujących się w technologii szkieletowej, takich jak Drewdom.com, które posiadają duże doświadczenie i korzystają z najlepszych rozwiązań. Dzięki temu inwestycja nie będzie wiązała się z jakimkolwiek ryzykiem.