admin Styczeń 04, 2023 Artykuly sponsorowane

Odpowiednio doświetlony teren wokół budynku spowoduje nie tylko lepszy efekt wizualny. Oświetlenie drzwi wejściowych czy okien spowoduje, że będziemy się czuli również bezpieczniej. Projektory naświetlacze LED sprawdzą się również do wyeksponowania szczególne estetycznych elementów ogrodu — rzeźb, wypielęgnowanych krzewów czy oczka wodnego. Jakiej mocy sprzęt sprawdzi się do domowego użytku?

Czym jest naświetlacz LED?

Mówiąc najprostszym językiem, projektory naświetlacze LED są to lampy w specjalnej obudowie, które świecą dzięki diodom LED. Rozróżniamy różne rodzaje, jednak podstawowym kryterium podziału jest ich moc. Dzięki niemu wyróżniamy rodzaje przeznaczone do użytku domowego, marketingowego (np. oświetlenie banerów reklamowych) czy przemysłowego (m.in. hale produkcyjne).

Dzięki zastosowanej konstrukcji i technologii naświetlacze są bardzo wydajne, a przy tym charakteryzują się niskim poborem energii. Dzięki temu naświetlacze są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu na skalę przemysłową, co przekłada się na częstszy montaż oraz wyparcie halogenów.

Parametry lamp LED

Projektory naświetlacze LED są bardzo zróżnicowane w swojej budowie. Żeby wybrać model spełniający nasze wymagania, warto wiedzieć jakimi parametrami się między sobą różnią.

Klasa szczelności

Klasa szczelności ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość naświetlaczy. Jest wyznaczana zgodnie z międzynarodowym standardem IP. Modele przeznaczone do oświetlenia ogrodu powinny charakteryzować się klasą szczelności IP65. Wartość ta oznacza, że lampa jest zabezpieczona przed pyłem oraz strumieniami wody lanymi z każdej strony (12,5 l/min). Są one również odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Odpowiednia moc

Kluczowy parametr, jeśli chodzi o dobór projektorów naświetlaczy LED do oświetlenia posesji. Wartość ta oznacza, jaką ilość prądu pobiera dany model, a co za tym idzie, jaki strumień świetlny wygeneruje (im wyższa moc, tym intensywniejsze światło). Moc jest podawana w lumenach. W przypadku gdy decydujemy się montaż jednego naświetlacza, warto wybrać taki o mocy 2000 lumenów. Możemy również zamontować kilka sztuk np. o mocy 1000 lumenów i umieścić je w otoczeniu domu i bardziej odległych częściach ogrodu.

Inne przydatne funkcje

Wybierając odpowiedni naświetlacz do ogrodu, warto zdecydować się na model wyposażony w czujnik ruchu. Powoduje on, że urządzenie nie świeci przez cały czas, ale włącza się w razie wykrycia ruchu. Taki mechanizm przekłada się na niższe zużycie energii przez urządzenie. Stanowi również pewnego rodzaju ostrzeżenie. W przypadku, gdy ktoś zbliża się do naszej posesji lub drzwi wejściowych, jesteśmy od tym zdarzeniu wcześniej poinformowani.

Ostatnią cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolor światła. Do doświetlenia ogrodów, terenu wokół domu czy drzwi wejściowych, najlepiej wybrać lampę LED z neutralnym lub zimnym światłem. Neutralne jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego, przez co jest najbardziej uniwersalne. Z kolei światło zimne jest bardziej intensywne, co przekłada się na lepsze doświetlenie wybranych obszarów.