admin Marzec 04, 2023 Artykuly sponsorowane

Fotowoltaika wykorzystuje światło słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Umożliwia to zasilanie wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych znajdujących się w domach, firmach lub gospodarstwach rolnych.

Łącząc panele fotowoltaiczne z magazynem energii, można skorzystać z wielu istotnych korzyści. W tym artykule omówione zostały kwestie związane z magazynem energii – jego funkcjonowaniem, korzyściami i połączeniem z fotowoltaiką.

Magazyn energii dla domu może składać się z baterii, które magazynują energię, a następnie oddają ją w momencie potrzeby. Baterie te mogą być podłączone do instalacji fotowoltaicznej i ładować się dzięki produkcji energii z paneli słonecznych. Istnieją również systemy magazynowania energii, które wykorzystują ciepło do magazynowania energii, np. poprzez zastosowanie termicznych zbiorników z wodą.

Wybór odpowiedniego systemu magazynowania energii z fotowoltaiką dla domu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji fotowoltaicznej, zużycie energii w domu, a także warunki klimatyczne w regionie, gdzie znajduje się dom. Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie dla konkretnych potrzeb i warunków.

Działanie magazynu energii

Magazyny energii to urządzenia, które zbierają nadmiar wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej. Magazyn energii to zespół urządzeń, dzięki którym można przechowywać energię elektryczną wytworzoną z różnych źródeł, aby móc ją wykorzystać w przyszłości wtedy, kiedy jest potrzebna (np. podczas zwiększonego zużycia energii w domu). Magazyny energii wykorzystywane są zarówno do celów komercyjnych, jak i przydomowych. W przypadku, gdy stosuje się jedynie fotowoltaikę, często dochodzi do sprzedaży energii do sieci, zwanej net-billingiem. Niestety, cena za zakup przekracza cenę sprzedaży, co wywołuje straty finansowe dla inwestora. Rozwiązaniem jest połączenie paneli słonecznych z magazynem energii, dzięki czemu nadwyżki są gromadzone i można je wykorzystać we własnym zakresie. Nie następuje więc niekorzystna relacja kupna-sprzedaży.

Korzyści płynące z montażu magazynu energii

Magazyn energii pozwala oszczędzać pieniądze, nie wymagając transakcji kupna i sprzedaży. Pozwala również na samowystarczalność energetyczną, zapewniając dostawy energii nawet w czasie awarii. Firmy, gospodarstwa domowe i rolne mogą działać bez przerw w pracy i strat. Magazyn energii można również łatwo powiększyć, jeśli okazuje się, że objętość nie jest wystarczająca. Proces powiększania może być wykonany przez wyspecjalizowaną ekipę montażową.