admin Marzec 21, 2023 Artykuly sponsorowane

Jeżeli planujesz zakup mieszkania, zapewne stoisz przed wyborem pomiędzy mieszkaniami nowymi, a używanymi. Należy bowiem zauważyć, że oba rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. W dzisiejszym artykule poruszymy zatem tę kwestię i porównamy zalety i wady mieszkań nowych, w porównaniu z lokalami z drugiej ręki. Zapraszamy do lektury!

 

Po pierwsze – lokalizacja mieszkań

Mówi się, że w nieruchomościach liczą się trzy rzeczy – lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Jeżeli zatem przeanalizujemy tę kwestię, okaże się, że paradoksalnie… najczęściej to mieszkania z rynku wtórnego można określić jako te, które charakteryzują się najlepszą lokalizacją. Absolutnie topowe lokalizacje, takie jak centra miast czy starówki, są w zasadzie od dziesięcioleci zagospodarowane. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie nieruchomości z rynku pierwotnego również są bardzo korzystnie położone, to mimo wszystko jednak rynek wtórny będzie tutaj zdecydowanie górą.

 

Rękojmia i gwarancja na rynku pierwotnym

O ile plus na rzecz lokalizacji powędrował na konto rynku wtórnego, o tyle w kwestiach rękojmi i gwarancji zaplusuje zdecydowanie rynek pierwotny. Nabywając nowe mieszkanie od dewelopera, jesteśmy jako nabywcy objęci obligatoryjną, ustawową rękojmią za wady fizyczne oraz prawne. Oprócz tego, obowiązuje nas rękojmia producentów poszczególnych elementów mieszkania – na przykład grzejników, drzwi czy okien. Jeżeli zaś zamówiliśmy lokal od dewelopera z wykończeniem pod klucz, to zarówno w kontekście poszczególnych materiałów, jak i usługi wykończeniowej, również będzie obowiązywała nas tego typu ochrona.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że rękojmią objęty zostanie nie tylko nasz lokal, ale i części nieruchomości wspólnej – na przykład klatka schodowa czy winda.

 

Rękojmia a gwarancja – różnice

Często klienci odbierając swoje lokum od pytają o „gwarancję” na mieszkanie. I tutaj należy rozróżnić dwa pojęcia – otóż „gwarancja” nie jest obligatoryjnym obowiązkiem firmy deweloperskiej. Deweloper może, ale nie musi jej nam udzielić. Rękojmia zaś jest ustawowym obowiązkiem budowniczego i obejmie nas zawsze.

 

Rękojmia i gwarancja na rynku wtórnym

O ile na rynku pierwotnym zawsze obejmie nas rękojmia dewelopera na mieszkanie (i ewentualna gwarancja), tak przy rynku wtórnym… możemy o tym w zasadzie zapomnieć. Szczególnie, jeżeli nabywamy mieszkanie od osoby prywatnej, jakiekolwiek dochodzenie roszczeń za ewentualne wady graniczy niemalże z cudem. Oczywiście nie jest tak, że sprzedający za nic nie odpowiada, natomiast możliwości egzekwowania naszych praw zostają nam tylko na gruncie ogólno-cywilnym. Jeżeli zatem zależy nam na rękojmi i ewentualnej gwarancji za mieszkanie – wybierzmy jednak mieszkanie od dewelopera.

 

Wady prawne mieszkań

Warto także wspomnieć o wadach prawnych zakupionych lokali. O ile na rynku pierwotnym one w zasadzie nie występują, tak w kontekście mieszkań z drugiej ręki, jest to pewnego rodzaju codzienność. Służebności, umowy dożywocia czy inne obciążenia nieruchomości (zdecydowanie bardziej trudne do wychwycenia) to jednak chleb powszedni na rynku wtórnym. Jeżeli chcesz przeczytać więcej o wadach prawnych nieruchomości oraz o tym, na co należy uważać, sprawdź stronę https://dlnnieruchomosci.pl/. W zakładce „wiedza”, znajdziesz szereg porad dotyczących tego, jak uniknąć wad prawnych lokalu i jak ewentualnie radzić sobie z takimi wyzwaniami.

 

Podsumowanie

Jak widać, istnieje przynajmniej kilka podstawowych zalet i wad zarówno rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. Rozbudowane kompendium wiedzy porównujące wady i zalety obu rodzajów mieszkań znajdziesz w tym artykule: rynek pierwotny czy rynek wtórny – na co się zdecydować?