Wybór odpowiedniego systemu grzewczego jest kluczowy, aby zapewnić domownikom komfort cieplny, jednocześnie nie narażając ich na wysokie koszty. Dobre ogrzewanie powinno być ekonomiczne, tanie i jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Na szczęście na rynku czeka wiele popularnych rozwiązań, które spełniają te i inne wymagania. Czym ogrzewać dom? Zobacz trzy najlepsze propozycje.
Ekogroszek – ekonomiczne paliwo stałe
Ekogroszek to jedno z najchętniej wybieranych paliw w Polsce, cieszące się szczególnie dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. To węgiel o niskiej zawartości siarki i popiołu, dzięki której spalanie ekogroszku jest o wiele bardziej ekologiczne niż tradycyjnego węgla.
Nie bez znaczenia jest również kwestia kotłów na ekogroszek, które kupisz np. tutaj: https://kotlospaw.pl/kotly-na-ekogroszek/. Urządzenia są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, a ich wydajność wynosi nawet do 85%.
Pellet – ekologiczne rozwiązanie
Jeżeli zależy Ci na tym, aby połączyć wydajne ogrzewanie z dbałością o środowisko, to strzałem w dziesiątkę jest pellet. To paliwo odnawialne, powstające głównie z odpadów drzewnych, takich jak trociny. Dedykowane mu urządzenia, czyli kotły pelletowe (https://kotlospaw.pl/kotly-pelletowe/) mogą pochwalić się wysoką efektywnością (nawet do 90%) oraz niską emisją zanieczyszczeń.
Chociaż zakup i instalacja kotła na pellet może być droższa, to w dłuższej perspektywie, dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym, inwestycja szybko się zwraca. Dodatkowo paliwo jest łatwo dostępne i bezproblemowe w przechowywaniu, a jako odnawialne źródło energii, pellet jest przyjazny dla środowiska.
Pompa ciepła – nowoczesna technologia
Zamiast ogrzewania budynku paliwem stałym, możesz zdecydować się na nowoczesną opcję. To pompa ciepła, czyli jedno z najbardziej ekologicznych i wydajnych rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku. Zasady jej działania są proste – urządzenie przekształca energię pobieraną z otoczenia, np. z powietrza, gruntu lub wody, w ciepło.
Mówiąc o pompie ciepła, warto wspomnieć o jej wysokiej sprawności energetycznej. Za każdą zużytą kilowatogodzinę energii można uzyskać nawet 3–4 kilowatogodziny ciepła. Mimo to należy pamiętać, że urządzenie jest o wiele droższym rozwiązaniem od polecanego wcześniej ekogroszku czy pelletu. Warto jednak je rozważyć, głównie ze względu na niskie koszty eksploatacyjne pompy i zerową emisję szkodliwych substancji.