admin Październik 01, 2021 Artykuly sponsorowane

Średnia częstotliwość występowania przeziębienia u dzieci to nawet 8 do 12 razy w ciągu roku, czyli trzykrotnie częściej, aniżeli w przypadku osób dorosłych. Nie dziwi więc, że leki na przeziębienie dla dzieci są tak popularne, jeśli chodzi o ofertę aptek stacjonarnych oraz online. Jakie działanie mają takie preparaty oraz w jaki sposób należy je stosować?

Leki na przeziębienie dla dzieci oraz ich działanie

Przeziębienie to w praktyce szereg objawów. Jednym z pierwszych jest pogorszone samopoczucie, a także uczucie drapania w nosie. Następnie pojawia się ból gardła, katar, a także kichanie. Może występować też kaszel oraz podwyższona temperatura ciała (zazwyczaj właśnie u dzieci). Ze względu na tak szeroką grupę objawów, leki na przeziębienie dla dzieci to duża grupa preparatów działających na różne symptomy.

 

Generalnie jednak już na początku wdraża się leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowych. Także w przypadku dzieci może być to paracetamol, przy czym w bezpiecznej dla najmłodszych pacjentów dawce (od około 10 do maksymalnie 15 mg na kilogram masy ciała jednorazowo). W kwestii stosowania preparatów na przeziębienie dla dzieci zawsze należy jednak zapoznać się z dołączoną do nich ulotką.

Preparaty na katar i ból gardła

Istotną grupą farmaceutyków są te pozwalające złagodzić inne objawy przeziębienia. Wyjątkowo uciążliwy u dzieci jest zwłaszcza katar, a zalegająca wydzielinę można rozwadniać dzięki specjalnym aerozolom do nosa. W przypadku bólu gardła dobrze sprawdzają się natomiast ziołowe pastylki z bezpiecznymi składami, które mają na celu przede wszystkim zniwelować stan zapalny.

Podawanie leków na przeziębienie

Tego typu preparaty bardzo często mają słodkie i tym samym przyjazne dla dzieci smaki. Nie oznacza to jednak, że mogą być one stosowane w nadmiarze oraz bez kontroli dorosłych. Okazuje się bowiem, że nawet pozornie niegroźne, owocowe tabletki na ból gardła lub syropy dla dzieci, zawierają składniki aktywne, które w większych dawkach mogą być szkodliwe. Właśnie z tego powodu - nawet nieco starsze dzieci - nie powinny stosować ich samodzielnie oraz według własnych upodobań, a tylko pod kontrolą rodziców.


Leki na przeziębienie dla dzieci to grupa preparatów, po które często sięgają opiekunowie. Nie jest o jednak zaskakujące, biorąc pod uwagę jak często choroba ta występuje u najmłodszych, zwłaszcza w okresie jesiennym niedługo po powrocie do szkół z letniej przerwy wakacyjnej. Warto więc takie preparaty mieć w domowej apteczce, aby w przypadku pojawienia się objawów móc lepiej sobie z nimi poradzić.