admin Czerwiec 29, 2023 Artykuly sponsorowane

Drzwi balkonowe z klamką dwustronną i zamkiem – jak funkcjonuje takie rozwiązanie?

Zasada działania systemu jest nieco inna niż w standardowych drzwiach balkonowych zamykanych z jednej strony. Klamka do drzwi balkonowych, które mają być otwierane z dwóch stron, wymaga zasuwnicy pozwalającej na montaż wkładki bębenkowej. To tradycyjna forma ryglowania drzwi z dwóch stron, taka jak w stolarce drzwiowej. Dzięki przystosowaniu wejścia balkonowego do montażu klamki dwustronnej z zamkiem można bezpiecznie zamykać skrzydło z obu stron. Pozwala to na korzystanie z nich jako dodatkowe wejście do domu.

Poza tym montaż zamka to świetna forma zabezpieczenia przed niepowołanym otwarciem balkonu przez dzieci. Klamka do drzwi balkonowych z zamkiem ogranicza samodzielne przemieszczanie się między pomieszczeniem a balkonem. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy balkon znajduje się na piętrze. Montaż zamka podnosi bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Poza tym podnosi odporność skrzydła balkonowego przed nieproszonymi „gośćmi”.

 

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-balkonowe-pvc/

 

Drzwi balkonowe zamykane z obu stron – jak wykonać modyfikację?

Są dwa sposoby na uzyskanie podwójnej klamki w drzwiach. Po pierwsze drzwi balkonowe z klamką dwustronną i zamkiem można po prostu zamówić. To zdecydowanie najlepsza forma na posiadanie takiego rozwiązania w swoim domu. Oryginalnie montowane zasuwnice są na etapie produkcji dopasowane do współpracy z wkładką bębenkową. Taka zasuwnica różni się konstrukcją od tradycyjnej, co wymusza zmianę konstrukcji profilu okna. Dlatego fabryczne drzwi balkonowe zamykane z obu stron to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie z dostępnych.

A co wtedy, jeśli już masz stolarkę balkonową i nie chcesz jej zmieniać? Wtedy pozostaje Ci montaż takiego rozwiązania samodzielnie. Jednak nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Dlaczego? Chodzi zwłaszcza o szerokość profilu drzwi balkonowych i typ zasuwnicy. Frezowanie otworu pod wkładkę bębenkową może się udać, jednak nie w każdym typie stolarki jest to możliwe. Dlatego najbezpieczniej zamówić takie drzwi u producenta lub skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie stolarki balkonowej. Najgorszym rozwiązaniem jest samodzielna ingerencja w okno balkonowe zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia i znajomości zasady działania elementów okna.

Czy zamek do drzwi balkonowych od zewnątrz to bezpieczne rozwiązanie?

Niektórzy mogą podnosić temat bezpieczeństwa stosowania klamki po obu stronach. Dla jednych to rozwiązanie jest komfortowe, inni doszukują się w nich słabości wobec włamywaczy. Należy pamiętać, że klamka dwustronna do drzwi balkonowych nie jest jedyną zmianą w konstrukcji okna. Jej montaż bez dodatkowych zabezpieczeń rzeczywiście jest zaproszeniem dla intruzów.

Dlatego każdy godny zaufania producent stolarki drzwiowej oprócz klamek podwójnych stosuje też specjalne konstrukcje zasuwnic. Wyposażenie jej w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe pozwala spać spokojnie po montażu okien z takim rozwiązaniem. To kolejny powód, dla którego lepiej zamontować drzwi balkonowe fabrycznie przystosowane do montażu wkładki bębenkowej. Konstrukcji zasuwnicy jest wtedy dopasowana do zwiększenia bezpieczeństwa domowników.

Drzwi balkonowe z klamką obustronną – wnioski

Podsumowując – w jakich sytuacjach warto postawić na montaż klamki z obu stron i zamka? To opcja zwłaszcza dla tych, którzy chcą korzystać z drzwi balkonowych jako alternatywnego wejścia do domu. Dlatego świetnie sprawdzi się np. w przypadku stolarki tarasowej. Druga opcja to podniesienie komfortu korzystania z balkonu zwłaszcza gdy w domu są dzieci. Klamka z zamkiem po obu stronach pozwala na szybkie zamykanie skrzydła. Warto jedynie pamiętać, że lepiej wybrać taką konstrukcję drzwi w momencie zakupu stolarki, by obeszło się bez frezowania i dodatkowych modyfikacji.