admin Sierpień 09, 2023 Artykuly sponsorowane

Praca zdalna całkowicie zmieniła polski rynek pracy. Okazało się, że pracownicy są w stanie skutecznie wykonywać swoje obowiązki z domu, o ile zapewni się im odpowiednie warunki. Oczywiście praca zdalna dotyczy jedynie niektórych zawodów – nie każdy ma przywilej zarabiania na życie z domu. Niezależnie od trybu wykonywanej pracy, warto zadbać o jej efektywność i odpowiednią organizację. Oto, jak to zrobić!

Czy praca zdalna jest efektywniejsza?

Wielu polskich pracodawców nie lubi pracy zdalnej – zgodnie z powszechną opinią jest to marnowanie wolnego czasu pracownika. Jednak w praktyce okazuje się, że większość osób znacznie efektywniej wykonuje swoje obowiązki z domu. Ekonomiści wskazują kilka przyczyn tego zjawiska, a najważniejsze z nich to możliwość samodzielnego organizowania pracy oraz brak nadzoru ze strony szefa. W praktyce wszystko zależy od osoby – dla niektórych praca zdalna rzeczywiście jest efektywniejsza, podczas gdy inne osoby znacznie lepiej czują się w biurze.

Jak postawić granicę między pracą a życiem osobistym?

Jak zauważa serwis wiara.pl, największym problemem związanym z pracą zdalną jest nieumiejętność postawienia granicy między życiem zawodowym i osobistym: https://info.wiara.pl/doc/8072737.Praca-zdalna-w-Twoim-domu-jak-ja-zorganizowac-by-miec-czas-na. Gdy wykonuje się obowiązki zawodowe w domu, to nie powinno się skupiać na innych czynnościach. Praca zdalna nie jest od opieki nad dziećmi czy gotowania obiadu – obowiązki domowe powinno wykonywać się w czasie wolnym.

Zjawisko przenikania się życia zawodowego i osobistego działa w dwie strony. Osoby pracujące zdalnie często nie mogą uwolnić się od swojej pracy. Nie limitują jej czasu i wykonują obowiązki zawodowe w zmiennych godzinach, także po zakończeniu pracy. To nie tylko jest męczące, ale też szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Trzeba umieć postawić i egzekwować granice pomiędzy tymi dwoma światami: https://misyjne.pl/praca-co-zrobic-gdy-nie-mamy-czasu-dla-najblizszych/.

Jak zorganizować pracę w domu?

W przypadku pracy zdalnej kluczowe jest odpowiednie zorganizowanie miejsca. Należy zapewnić sobie cichą, odizolowaną przestrzeń z dobrym dostępem do internetu. W tym celu najlepiej sprawdza się gabinet lub inny, zamykany pokój z biurkiem oraz wygodnym krzesłem biurowym. Praca z salonu, kuchni lub sypialni to zły pomysł – w ten sposób odruchowo łączy się życie prywatne z zawodowym. Oczywiście warunki lokalowe nie zawsze zapewniają wybór, ale w takiej sytuacji warto rozważyć pracę z biura.

Jak zorganizować pracę w biurze?

W przypadku pracy w biurze zazwyczaj ma się do czynienia z większym zespołem, szefem oraz innymi menedżerami. Trudno wówczas samodzielnie zaplanować i zorganizować sobie pracę – zazwyczaj dostaje się polecenia służbowe, które należy wykonywać. Mimo to warto porozmawiać z szefem i zaproponować własny plan pracy. Jeśli potrzebna jest przerwa, to trzeba skorzystać z takiej możliwości – nie ma to jak chwila oddechu, a krótki odpoczynek powinien znacząco zwiększyć efektywność dalszej pracy.