admin Lipiec 31, 2021 Aktualnosci

7 rzeczy, które musisz zrobić, zanim kupisz mieszkanie na kredyt

Kupienie własnego mieszkania to marzenie bardzo wielu z nas, które dzięki możliwościom stwarzanym przez banki wydaje się być całkiem realne do spełnienia. W końcu to nic trudnego wystarczy, że pracujemy, zarabiamy, mamy więc zdolność kredytową i możemy skorzystać z pożyczki. Tylko, czy tak jest faktycznie? Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego, aby nie żałować?


1. Uzbieraj wkład własny
Żaden bank nie będzie chciał z tobą rozmawiać, dopóki nie będziesz miał wkład własnego. Dziś nie może być to mniej niż 20% wartości nieruchomości. Staraj się dokładnie obliczyć, na co cię stać i nie daj się ponieść, aby zagwarantować bankowi zbyt wysoką kwotę, bo po prostu pieniądze z oszczędności będą ci jeszcze potrzebne.


2. Zgromadź pieniądze na koszty dodatkowe
Zakup mieszkania to nie jedyny koszt. Licz się z dodatkowymi kwotami. Musisz jeszcze zapłacić za usługę notariusza, opłacić podatek, zapłacić za usługę w agencji nieruchomości i mieć pieniądze na prowizję bankową. To jeszcze nie koniec, w zależności od rynku, na którym kupujesz mieszkanie: wtórnego czy pierwotnego, musisz mieć gotówkę na wykończenie lub remont.


3. Zabezpiecz się oszczędnościami
Pamiętaj, że bank nie wybacza nawet kilkudniowego opóźnienia w spłacie raty i za wszystko dolicza sobie dodatkowe opłaty. To powód, dla którego nie może ci zabraknąć pieniędzy, nawet jeśli zdarzy się coś niespodziewanego. Popsuta pralka, samochód czy choroba? Musisz mieć oszczędności na funduszu awaryjnym, aby zapłacić za te przykre niespodzianki. Staraj się także dążyć do tego, aby mieć poduszkę bezpieczeństwa finansowego, która pokryje koszty twojego życia przez kilka miesięcy, na wypadek utraty pracy.


4. Przygotuj budżet domowy
Naprawdę dokładnie przeanalizuj koszty twojego życia i sprawdź, jaka rata będzie dla ciebie możliwa do udźwignięcia. Pamiętaj, że może ona wzrosnąć i to z powodów niezależnych ani od ciebie, ani od banku. Wystarczy zmiana stóp procentowych, które teraz są wyjątkowo niskie, aby twoja rata wzrosła. Nie jesteś w stanie temu zapobiec, więc, jeśli zadłużysz się „pod kreskę”, możesz narobić sobie kłopotów.


5. Znajdź korzystną ofertę bankową
Bank bankowi nierówny, podobnie jak nierówne są oferty. Zanim podpiszesz umowę o kredyt hipoteczny, dokładnie ustal, na czym ona polega, co zawiera i które punkty mogą uprzykrzyć ci życie. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie wieloletnie, liczy się więc kwota marży, prowizja, a nawet możliwości wcześniejszej spłaty. Analiza umowy kredytu bywa zajęciem żmudnym, ale pamiętaj, że poświecenie kilku godzin na jej przeczytanie i zrozumienie, może być najbardziej dochodowym nakładem czasu w twoim życiu.


6. Szukaj idealnego mieszkania
Mówi się, że ideały nie istnieją i szczególnie w przypadku rynku nieruchomości to prawda. Warto jednak poświecić trochę czasu i zastanowi się, czego tak naprawdę chcesz i faktycznie tego poszukać. Ważne, aby myśleć perspektywicznie. Kawalerka może być kiepskim rozwiązaniem, jeśli w przeciągu kilku lat planujesz założyć rodzinę. Z drugiej strony, jeśli stabilizacja cię nie pociąga, nie ma sensu zadłużać się ponad miarę, na coś, co jest zbyt duże. Nikt z nas nie przewidzi przyszłości, ale warto pomyśleć o tym, jakie masz cele życiowe, zanim zadłużysz się na dwadzieścia lat.


7. Umacniaj swoją pozycję
Być może w tej chwili jesteś w znakomitej sytuacji finansowej i twoja kariera zawodowa dynamicznie się rozwija. Tylko pamiętaj, że w życiu nic nie jest nam dane raz na zawsze. Podjąłeś się spłacania największego zobowiązania w swoim życiu, musisz staranie dbać o to, aby twoja sytuacja zawodowa się nie zmieniła. Nauka, rozwijanie własnego biznesu i szukanie dodatkowych źródeł dochodu to teraz twoje najważniejsze zadania. Zadbaj także o swoje zdrowie. Naprawdę przez wiele lat nie może zabraknąć ci sił, które skierujesz na zarabianie pieniędzy.