admin Maj 14, 2024 Artykuly sponsorowane

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jak? Gdzie? Ile kosztuje?

Zgodnie z polskim prawem zużyta fotowoltaika to tzw. elektrośmieci. Trzeba je zatem traktować trochę inaczej niż typowe odpady gospodarcze. Jak wygląda skuteczna utylizacja paneli fotowoltaicznych oraz ile trzeba za to zapłacić? W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego.

Wymiana fotowoltaiki w praktyce

Każdy sprzęt elektroniczny ma ograniczoną żywotność. Choć fotowoltaika z wyższej półki jest szczególnie wytrzymała, i ją trzeba co jakiś czas wymienić. Regularny serwis techniczny pozwala osiągnąć dużą żywotność solarów, nawet kilkadziesiąt lat. Systemy słabszej jakości siłą rzeczy nie dadzą tak imponujących rezultatów. Nie bez znacznie jest także wydajność paneli fotowoltaicznych, która może spaść już po kilku latach. Ważne więc, aby dobrze zapoznać się ze specyfikacją dostarczoną przez producenta i korzystać z porad doświadczonych serwisantów. Jeśli będzie to sprawdzona firma, jak chociażby Enzeit Technik, wszystkie informacje będą na wyciągnięcie ręki.

Recykling paneli fotowoltaicznych

Kwestia utylizacji paneli fotowoltaicznych może być koniecznością również w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Konar drzewa może na przykład spaść na dach i zniszczyć urządzenie. W każdym razie stare lub uszkodzone panele fotowoltaiczne nie mogą trafić do kontenera na śmieci. Rozmontowanie systemu również powinno przebiegać w odpowiedni sposób, aby każdy z elementów został dobrze posegregowany.

Moduły fotowoltaiczne muszą następnie trafić do zakładu wyspecjalizowanego w obróbce elektrośmieci. Do tego potrzebne są odpowiednie certyfikaty. W takiej placówce możliwe jest bardzo drobiazgowe odizolowanie metali, szkła czy choćby samych ogniw krzemowych. Dzięki temu każdy z tych surowców będzie mógł liczyć na drugie życie i tym samym uszczupli się problem zanieczyszczenia środowiska. Istotne również jest to, że zmniejszy się eksploatacja naturalnych zasobów niezbędnych do produkcji nowych urządzeń. Właśnie z tego względu trzeba utylizować panele fotowoltaiczne.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych może wynieść nawet 0 zł. Wiele zależy od firmy, u której zamówiło się system. W ramach swojej polityki może ona odbierać zużytą instalację fotowoltaiczną za darmo i ją utylizować na własny rachunek. Wówczas wystarczy tylko umówić się na demontaż i gotowe. W innym wypadku trzeba brać pod uwagę wydatek rzędu 2,5 zł za kilogram. A jak wiadomo, solary swoje ważą, więc utylizacja paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie bywa kosztowna. A z czasem ceny na pewno wzrosną.