admin Wrzesień 13, 2021 Artykuly sponsorowane

Zakup własnego mieszkania powinien należeć do jednych z najbardziej przemyślanych decyzji. W końcu dla większości osób to spełnienie marzenia życia i jeden z jego najważniejszych etapów, nie zaś zwykła inwestycja zgromadzonego kapitału.


Nieruchomość z rynku wtórnego to bezpieczna i sprawdzona opcja. Nie trzeba na nią czekać, można ją obejrzeć, sprawdzając wszystkie wady i zalety – a nie opierając się na własnej wyobraźni, czy dopiero co powstających planach. Możliwa jest również negocjacja ceny, ocena otoczenia, czy potencjalnych sąsiadów. Należy po prostu wiedzieć na co warto zwrócić szczególną uwagę. A o tym wszystkim poniżej.


Od czego tak właściwie należy zacząć?
Aby właściwie ocenić każdą oglądaną nieruchomość należy w pierwszej kolejności jasno sprecyzować swoje wymagania oraz potrzeby. A pytań wymagających odpowiedzi jest naprawdę wiele. Mieszkanie czy dom? Parter czy góra? Centrum czy obrzeża miasta? Zastanowić należy się również nad metrażem, ilością pokoi, wielkością balkonu, rozkładem pomieszczeń, czy opcjami parkingowymi. A to nie wszystko. W zasadzie to dopiero początek. Po zastanowieniu - wstępną selekcję warto przeprowadzić przy pomocy odpowiedniej strony internetowej, jak tradebest.pl. Wyszukać tam można ogłoszenia w pełni spełniające wszystkie rozważone kryteria przyszłego kupującego, a przez to zaoszczędzić sporo cennego czasu.


Wybór odpowiedniej lokalizacji mieszkania
W przypadku odpowiedniego umiejscowienia nieruchomości – sprawa jest niezwykle indywidualna. Kryteria wyboru zależą od samego kupującego. Warto jednak podkreślić, iż jest to decyzja niejednokrotnie na całe życie dlatego pod uwagę należy wziąć wiele aspektów. Oceniając potencjalny nabytek należy poddać szczegółowej analizie plan zagospodarowania przestrzennego jego okolicy. Mowa o bliskości szkół, przedszkoli, żłobków, sklepów, parków, siłowni, obiektów kulturalnych, czy po prostu przystanków oraz kościoła. Nawet jeśli nie posiadamy małych pociech nie wiadomo co przyniesie czas – a i z pewnością w przyszłości ułatwi to sprzedaż, czy wynajem mieszkania.


Stan techniczny budynku
Nie ma co ukrywać - mieszkania z rynku wtórnego mają już swoje lata, wymagają więc remontu. Pytanie więc na jak duży remont jesteśmy w stanie się zdecydować wybierając wymarzony lokal? Nie chcąc ponosić wielu dodatkowych kosztów, warto niezwykle uważnie przyjrzeć się stanowi ogólnemu nieruchomości.


Sprawdzić należy nie tylko aspekty ogólnobudowlane – stan podłóg, obecność spękań na ścianach, oraz to czy są one proste, kontroli należy poddać poziom ich wilgotności, drożność wentylacji, stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz gazowej, rodzaj ogrzewania, czy poprawność osadzenia okien.


Opłaty eksploatacyjne oraz stan prawny
Oprócz całkowitego kosztu nieruchomości pod uwagę należy również wziąć koszty jego przyszłego użytkowania. Warto poprosić sprzedającego o okazanie wysokości opłat z tytułu czynszu. Nie powinno być to jednak podanie samej wielkości rachunku, a kalkulacja wysokości wszystkich jego składowych. Niezwykle ważny jest również aspekt prawa własności gruntu na którym stoi lokal. Ma to związek z wysokością podatku. Jeśli grunt znajduje się w użytkowaniu wieczystym roczne koszty mogą okazać się znacznie wyższe.


W zależności od typu nieruchomości, której kupno jest planowane należy sprawdzić czy ma on założoną Księgę Wieczystą. W przypadku zakupu domu może okazać się ona niewystarczająca, dlatego trzeba sprawdzić istnienie dodatkowej dokumentacji budowlanej, a w przypadku jej braku dokonać odpowiednich obmiarów geodezyjnych.