admin Czerwiec 07, 2022 Artykuly sponsorowane

Montaż dachu rozpoczyna się od wykonania konstrukcji nośnej. W następnych etapach jest mocowana wiatroizolacja, podkonstrukcja dachu oraz materiał pokryciowy. Izolacja termiczna połaci zazwyczaj jest wciskana pomiędzy elementy konstrukcyjne. Materiałem chroniącym ocieplenie jest folia paroizolacyjna.

Jak powinna wyglądać konstrukcja dachu?

Dach to szczytowa przegroda budynku o warstwowej budowie. Realizacja konstrukcji dachowej oznacza, że budynek zbliża się do osiągnięcia stanu surowego otwartego.

Roboty budowlane, z jakimi wiąże się montaż dachu, przebiegają w sposób etapowy. W pierwszym kroku wykonuje się nośną konstrukcję z drewna, natomiast w kolejnych etapach są mocowane warstwy izolacyjne i wykończeniowe. Część z nich znajduje się od strony poddasza budynku, a część jest zlokalizowana na nośnej konstrukcji drewnianej.

Wierzchnią warstwę dachu stanowi materiał pokryciowy. Wykończenie połaci oprócz funkcjonalności powinno charakteryzować się wysoką estetyką. Wybierając materiał wykończeniowy na dach, warto wziąć pod uwagę lekkie pokrycia z blachy. Pokrycia blaszane, ze względu na niewielki ciężar, nie powodują nadmiernego obciążenia konstrukcji nośnej, dzięki czemu umożliwiają zoptymalizowanie przekrojów poprzecznych elementów drewnianych. Skutkiem takiego podejścia są realne oszczędności finansowe.

Z czego, oprócz więźby i pokrycia, składa się dach skośny?

Jak już wspomniano, każdy dach skośny składa się z konstrukcji nośnej oraz warstw izolacyjno-wykończeniowych. Izolacje dachowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – cieplne oraz chroniące przed destrukcyjnym wpływem wody i wilgoci. Izolacja termiczna dachu skośnego statystycznie w Polsce najczęściej ma formę wełny mineralnej. Materiał ten, ze względu na parametry gęstości, wykazuje się znaczną elastycznością. Dzięki temu izolacja może zostać włożona pomiędzy elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, jętki, kleszcze) oraz ściśle wypełnić wolne przestrzenie ograniczając ryzyko powstania mostków termicznych. Wśród warstw dachu zazwyczaj można wyróżnić dwa rodzaje folii chroniących przed wilgocią. Od zewnętrznej strony (na krokwiach) jest mocowana wiatroizolacja – folia lub membrana dachowa o odpowiednio wysokim stopniu paroprzepuszczalności. Izolacja ta umożliwia wentylację drewna, jednocześnie chroniąc je przed dopływem wilgoci z zewnątrz. Materiał przeciwwilgociowy od strony poddasza to folia paroizolacyjna mocowana bezpośrednio na wełnie, która uniemożliwia przedostawanie się pary wodnej z wnętrza użytkowanych pomieszczeń do struktury materiału ociepleniowego.