admin Czerwiec 20, 2022 Artykuly sponsorowane

Obróbka blacharska balkonu. Dlaczego to odpowiednie rozwiązanie?

Aby zrozumieć, dlaczego obróbka blacharska balkonu to niewłaściwe rozwiązanie należy przede wszystkim wiedzieć, że okapniki balkonowe odpowiadają za odprowadzanie wody deszczowej poza konstrukcje. Wszelkie nieszczelności w strefie okapowej balkonu doprowadzają więc do wnikania wilgoci w głąb płyty balkonowej. O nie natomiast nietrudno, jeśli została wykonana obróbka balkonu z blachy. 

Wszystko za sprawą tego, że blacha stosowana w roli okapników balkonów ma grubość od 0,55 mm do 0,75 mm i już ta kwestia generuje problemy związane z jej zamontowaniem, tak aby szczelnie przylegała ona do płyty balkonu, która posiada niewielkie nierówności na swojej szerokości. Dodatkowo obecnie coraz częściej montowana jest ona na balkonach bez zastosowania izolacji w postaci papy. W efekcie pomimo tego, że jest blachą ocynkowaną, wchodzi w reakcje z betonową płytą balkonową, doprowadzającą do jej korodowania. Postępująca korozja blachy prowadzi więc najpierw do utraty szczelności w strefie okapowej, a następnie do zniszczenia krawędzi balkonu. Do tej samej sytuacji dochodzi także, kiedy obróbka balkonu z blachy mocowana jest na zaprawie uszczelniającej. 

Jakie problemy generuje obróbka blacharska krawędzi balkonu?

Obróbka blacharska balkonu wykonana za pomocą okapników z blachy ocynkowanej biorąc pod uwagę wymienione powyżej kwestie, jest rozwiązaniem, które zamiast chronić balkon przed destrukcyjnym działaniem wody, przyczynia się do jego niszczenia. Wszystko za sprawą tego, że w dość krótkim czasie od jej zamontowania zaczyna ona korodować, przez co strefa okapowa traci swoją szczelność. Do problemów, jakie można spotkać na balkonach wykończonych za jej pomocą, zalicza się wobec tego między innymi:

  • zamszenie strefy okapowej, 
  • zawilgocenie płyty balkonowej, a w efekcie jej pękanie, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ujemne temperatury na zewnątrz doprowadzają do rozsadzeń termicznych,
  • przeciekanie płyty balkonowej, 
  • odspajanie się płytek, a następnie ich pękanie i odpadania,
  • zawilgocenie ściany, do której przylega płyta balkonowa, a w efekcie powstawania w pomieszczeniach wykwitów pleśni i grzybów. 

Każdy z tych problemów, które generuje obróbka blacharska krawędzi balkonu, możliwy jest natomiast do usunięcia wyłącznie poprzez przeprowadzenie remontu konstrukcji, a co za tym idzie poniesienia kosztów. Dlatego też obróbka balkonu z blachy, choć jest tania, w dłuższej perspektywie czasu staje się nieopłacalna. 

Jakie rozwiązanie wybrać do obróbki balkonu zamiast blachy?

Chcąc uniknąć wszystkich problemów, jakie generuje obróbka blacharska balkonu, zamiast niej wykańczając krawędź tej konstrukcji, należy sięgnąć po specjalnie, gotowe obróbki balkonów w postaci profili okapowych dostępny między innymi w sklepie balkony-tarasy 24.pl. Rozwiązanie to cechuje się przede wszystkim wykonaniem z materiałów w pełni odpornych na korozję w postaci aluminium dodatkowo zabezpieczonego powłoką poliestrową, a także odpowiednio wyprofilowanym kształtem wraz z kapinosem, zapewniającym jego w pełni szczelny montaż na krawędzi balkonu, a co za tym idzie skuteczne odprowadzanie z niego wody. Dodatkowo tego typu profile okapowe z powodzeniem mogą być montowane bezpośrednio na płytach balkonowych, bez obaw o wchodzenie ich w reakcje chemiczne z betonem. Systemowe obróbki balkonów dostępne są na rynku w wariantach przystosowanych do balkonów wykończonych zarówno za pomocą klasycznych płytek na zaprawie klejowej, jak i posadzek wentylowanych uniesionych, posadzek żywicznych czy też kamiennych dywanów. Oznacza to więc, że dobranie ich odpowiedniego rodzaju do danego balkonu nie stanowi najmniejszego problemu. Warto również wspomnieć, że są one sprzedawane wraz z narożnikami czy innymi elementami niezbędnymi do wykonania szczelnej strefy okapowej.

Podsumowując, chcąc uniknąć na balkonie takich problemów, jak między innymi odpadające płytki lub popękana i przeciekająca płyta balkonowa należy zrezygnować z wykończenia jego strefy okapowej za pomocą klasycznej obróbki blacharskiej. Zamiast tego najlepiej wybrać systemowe obróbki balkonów, omawiane w tym artykule, które nie tylko zapewnią pełną szczelność strefy okapowej konstrukcji przez lata, ale także są o wiele prostsze w montażu.