admin Sierpień 24, 2022 Artykuly sponsorowane

Piękno ogrodów cieszy oko właścicieli, jak i przechodniów. Niestety, rośliny są podatne na zagrożenia ze strony grzybów, które potrafią zniszczyć całe ogrody. Na szczęście istnieją specjalne preparaty, które posiadają wspólną nazwę fungicydów. Ich działanie różni się jednak od siebie w zależności od rodzaju użytej substancji. Jak dokładnie działają i na jakie kategorie można je podzielić? Warto się temu przyjrzeć.

 

Jak działają fungicydy?

Fungicydy to cała gama środków, które różnią się od siebie właściwościami i zastosowaniem. Łączy je jednak jedno – mają pomóc w pozbyciu się niechcianych infekcji grzybiczych zarówno w ogrodach, jak i na uprawach. Warto poznać trzy podstawowe sposoby ich działania. Jak je dzielimy?

  • Fungicydy zapobiegawcze – jest to rodzaj, który działa, jak sama nazwa wskazuje, zapobiegawczo. Stosuje się go w miejscach, gdzie możliwość infekcji grzybiczej jest największa. Działają one na zasadzie uniemożliwiania grzybom dostania się do środka rośliny, chroniąc ją przed ich szkodliwym działaniem. Rodzaj ten działa najskuteczniej z całej trójki, gdyż problem jeszcze nie zaistniał.
  • Fungicydy interwencyjne – jest to opcja nazywana często leczniczą, gdyż tak właśnie działa. Środki do niej należące mają za zadanie spowolnić proces rozwoju grzybów, przez co po jakimś czasie można spodziewać się regresji ich wpływu.
  • Fungicydy wyniszczające – jest to grupa najsilniej działających środków, które likwidują szkodliwe struktury grzybowe, docierając do samych zarodków. Pomagają w zapobieganiu ponownego rozwoju infekcji. Ich działanie nie zawsze jednak może okazać się w pełni skuteczne, gdyż walka dotyczy tutaj już głębokiej i dalekiej fazy infekcji. 

Działanie fungicydów może być różne, gdyż spotyka się wiele faz rozwoju infekcji. Jak w każdym przypadku, najlepiej jest zapobiegać – działania te prawie zawsze redukują rozwój grzybów i uniemożliwiają powstawanie chorób z nimi związanymi.

Jakie fungicydy wyróżniamy?

Z racji na to, że fungicydy to szeroka grupa substancji, warto poznać te, które są przydatne szczególnie w ogrodach. Które z nich działają najsprawniej i w jakim zakresie warto je stosować?

  • Cyprodynil – jest to substancja szczególnie przydatna w ogrodach, gdzie znajdują się drzewka i krzewy owocowe, które są podatne na zakażenia. Zazwyczaj stosuje się ją zapobiegawczo, jednak potrafi też pomóc interwencyjnie. Hamuje rozwój patogenów i redukuje możliwość penetracji grzybiczej. Co ważne, można go stosować w skrajnie niskich i wysokich temperaturach.
  • Tebukonazol – zaliczany do grupy fungicydów triazolowych. Działa on systemowo, przez co przenika bezpośrednio do wnętrza tkanek rośliny. Jest to świetny sposób na ochronę ogrodowych drzewek owocowych.
  • Azoksystrobina – jeden z popularniejszych środków i nic w tym dziwnego, gdyż wykazuje długotrwały okres działania, sięgając nawet dwóch miesięcy. Jest to środek, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku większych pól uprawnych, gdzie rosną zboża, kukurydza, ziemniaki i rzepak. Choć przeznaczony do upraw, poradzi sobie też w ogrodach.

Niezależnie, które fungicydy wybierzemy, warto zaopatrzyć się również w inne możliwości pielęgnacji i ochrony ogrodu – tutaj z pomocą przyjdzie sklep internetowy Stiga, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. To prosty sposób na zapewnienie sobie pięknego i zdrowego ogrodu.