admin Wrzesień 02, 2022 Artykuly sponsorowane

Naczynie wyrównawcze regulujące objętość wody podczas jej ogrzewania to niezbędny element systemu grzewczego. Instalacja centralnego ogrzewania opiera się bowiem na cyrkulacji ciepłej wody w grzejnikach oraz piecach, natomiast wyrównywanie objętości wody w takim przypadku jest absolutnie niezbędnym działaniem. 

Niezbędny do cyrkulacji ciepłej wody

W instalacji grzewczej niezbędny jest montaż zbiornika wyrównawczego, który przyjmie nadmiar wody powstający na skutek podgrzewania jej w układzie. W tym celu wykorzystuje się naczynie wzbiorcze, które przyjmuje nadmiar wody wytworzonej wskutek podgrzania. To zaś pozwala wyrównać ciśnienie wody w całym obiegu i zagwarantować tym samym skuteczne działanie instalacji. 

Zbiornik wyrównawczy do centralnego to stalowy, spawany zbiornik, który pokrywa się z zewnątrz powłoką lakierniczą. Wnętrz gumowa membrana dzieli na dwie części. Tego typu elementy zamkniętych systemów grzewczych można wykorzystywać do instalacji grzewczych, układów centralnego ogrzewania. Musi na to jednak pozwalać konstrukcja i parametry samego zbiornika, jak i całej instalacji. 

Zbiorniki hydrofobowe przeznaczone są do ochrony całego układu przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Pracują w temperaturze od 100°C do ‑10°C. Maksymalne ciśnienie takiego zbiornika wynosi 8 barów.

Zbiornik wyrównawczy — zasada działania 

Zbiorniki hydrofobowe gumowa membrana dzieli zbiornik na dwie części:

  • wodną – tutaj gromadzi się ciecz pochodząc z układu grzewczego
  • gazową – przestrzeń, którą wypełnia sprężone powietrze i specjalny zawór umożliwiający regulację ciśnienia. To bardzo istotne, ponieważ utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w części gazowej zbiornika sprawia, że reguluje się także ciśnienie w całym układzie centralnego ogrzewania. Zmienia się objętość wody, a mimo tych zmian, utrzymane zostaje właściwe ciśnienie. 

Ta zasada działania sprawia, że zbiorniki można wykorzystywać do regulacji ciśnienia w systemach i instalacjach grzewczych, gromadzenia wody, a także optymalizacji warunków do rozprowadzania ciepła.

Jakie parametry powinien mieć zbiornik wyrównawczy do centralnego?

Przede wszystkim spawane zbiorniki powinny być wyprodukowane z wykorzystaniem trwałych i odpornych na korozję materiałów. Im trwalsze materiały zostaną zastosowane, tym większa szansa, że żywotność zbiorników realnie się wydłuży. Cennym rozwiązaniem jest zainstalowanie poduszki powietrznej, które ochroni ścianki zbiornika przed kontaktem z wodą. Zmniejszy to ryzyko korozji. Warto sprawdzić, czy wymiana takiej membrany będzie możliwe. Ważne są także niewielkie wymiary i waga zbiornika, która sprawia, że jest on łatwiejszy w montażu.