admin Wrzesień 20, 2022 Artykuly sponsorowane

Nie ulega wątpliwości, że balkony oraz tarasy w znaczny sposób zwiększają nie tylko atrakcyjność wizualną, ale i użytkową domów. Aby móc jednak w pełni cieszyć się z zalet, jakimi się one cechują, muszą być one wykonane w poprawny sposób, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniego odprowadzania wody deszczowej z balkonu lub tarasu, na którym skupiamy się w poniższym artykule.

Czym jest odwodnienie balkonu oraz tarasu i jakie pełni funkcje?

Odwodnienie balkonu lub tarasu to nic innego jak specjalna warstwa oddzielająca płytę tych konstrukcji od powierzchni posadzkowej, dzięki której woda, zamiast wnikać w ich głąb, zostaje odprowadzona do strefy okapowej. W zależności od zastosowanej technologii posadzki odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu może być wykonane z zastosowaniem:

 • specjalnych mas uszczelniających wykorzystywanych w przypadku posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej, tworzących jednolitą gładką powierzchnię odpowiedzialną za odwodnienie tarasu lub balkonu,
 • odpowiednich membran PVC lub EPDM wykorzystywanych w przypadku posadzek wentylowanych uniesionych, które cechują się odpornością na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne.

Jakie problemy generuje niepoprawnie wykonane odwodnienie tarasu i balkonu?

Poprawnie wykonane odprowadzenie wody z tarasu i balkonu gwarantuje trwałość tych konstrukcji. Z kolei jego brak lub wszelkie nieszczelności sprawiają, że oddziaływająca na nie woda przyczynia się do powstawania licznych problemów, wśród których najczęściej wymienia się:

 • tworzenie zastoisk wodnych i przecieków, 
 • zawilgocenia warstwy posadzkowej doprowadzającego do rozwoju pleśni oraz grzybów, 
 • pękanie i odspajanie się płytek, 
 • korozje obróbki blacharskiej krawędzi konstrukcji, 
 • zawilgocenia ścian budynku, do których przylega balkon lub taras. 

Wszystkie z nich możliwe są natomiast do usunięcia wyłącznie poprzez przeprowadzenie remontu. Dlatego, aby uniknąć w przyszłości związanych z tym kosztów, należy zadbać o poprawne odwodnienie balkonu lub tarasu już podczas jego wykonywania. 

Jak poprawnie odprowadzić wodę z balkonu i tarasu?

Poprawnie wykonane odwodnienie balkonu lub tarasu wymaga zastosowania odpowiedniej jakości materiałów oraz zachowania szczególnej staranności podczas przeprowadzania związanych z tym prac. Aby odprowadzenie wody z balkonu czy tarasu było skuteczne, musi się ono dodatkowo składać zawsze z dwóch elementów:

 • warstwy izolacji przeciwwodnej zastosowanej na całej konstrukcji i wykonanej za pomocą materiałów dopasowanych do technologii wykonywania posadzki, 
 • szczelnej i odpornej na korozję strefy okapowej, która odprowadzi wodę poza balkon lub taras. 

Oba z nich muszą być także szczelnie ze sobą połączone, tak aby spływająca woda nie mogła się przedostać pod warstwę izolacji przeciwwodnej doprowadzając tym samym do omówionych powyżej zniszczeń. 

Materiały niezbędne do wykonania odprowadzania wody z tarasu i balkonu 

Wykonując odwodnienie tarasu lub balkonu należy w szczególności skupić się na doborze odpowiednich materiałów, cechujących się nie tylko wysoką jakością, ale także ułatwiających ich zamontowanie. Idealnym ich przykładem są gotowe systemy Renoplast, które są podzielone na rozwiązania przystosowane do wykonania odprowadzenia wody z balkonu lub tarasu wykończonego za pomocą różnorodnych technologii posadzek, a w ich skład wchodzą:

 • odporne na korozje, cechujące się ułatwiającym ich montaż i odprowadzanie wody specjalnie wyprofilowanym kształtem profile okapowe,
 • taśmy uszczelniające, zapewniające pełną szczelność wykonanego odwodnienia balkonów lub tarasów,
 • elementy do wykończenia narożników konstrukcji. 

Dzięki temu wybierając je, nie trzeba już samodzielnie dobierać poszczególnych materiałów, co jest zarówno dużą oszczędnością czasu, jak i gwarancją, że wykonane za ich pomocą odwodnienie balkonu lub tarasu będzie w pełni skuteczne. 

O czym warto pamiętać, wykonując odwodnienie tarasu lub balkonu?

Sam dobór odpowiednich materiałów to jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać, wykonując odwodnienie tarasu i balkonu. Dodatkowo należy także wiedzieć, że ich konstrukcja powinna mieć zachowany około 3% spadek w stronę okapu na całej szerokości, który ułatwi wodzie spływanie, a wszystkie elementy odwodnienia muszą być ze sobą szczelnie połączone. Dlatego tak ważne jest zachowanie właściwej kolejności prac podczas wykonywania odprowadzania wody z balkonu i tarasu oraz dużej staranności. 

Podsumowując, aby balkon lub taras był trwały i odporny na zniszczenia generowane przez wilgoć należy zadbać jego o poprawnie wykonane odwodnienie, dopasowane pod względem zastosowanych materiałów do rodzaju technologii wykonania posadzki. Tylko wtedy można mieć bowiem pewność, że konstrukcje te będą się prezentowały estetycznie przez długi czas, a korzystanie z nich nie będzie problematyczne.