admin Październik 03, 2022 Artykuly sponsorowane

Zbliżająca się zima sprawia, że duża część posiadaczy domów, ale również mieszkań patrzy z niepokojem, co przyniosą najbliższe miesiące. W mediach nie brakuje informacji o tym, iż elektrociepłownie mogą zostać zmuszone do obniżenia temperatury, które docierają do budynków w ramach tzw. centralnego ogrzewania.
Jeszcze gorzej mają właściciele domów. Kłopoty z dostępnością węgla na opał, rosnące ceny gazu oraz prądu, zmuszają ich do poszukiwania alternatywnych sposobów ogrzewania swoich domostw podczas zimowych miesięcy np. drewnem. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak działa biokominek i czy warto pomyśleć o jego zakupie, szczególnie teraz przed zimą? Zaczynajmy.

Jak działają biokominki

Zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, jak funkcjonują kominki na biopaliwo, czego potrzebują, oraz o czym nie należy zapominać podczas ich użytkowania? Zacznijmy zatem od absolutnych podstaw. Jedyne co jest nam potrzebne, aby cieszyć się widokiem ognia we własnym mieszkaniu, oprócz samego kominka jest paliwo do niego. Jest nim bioetanol, paliwo na bazie alkoholu, które w procesie spalania nie pozostawia po sobie praktycznie nic oprócz odrobiny dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Przyjmuje się, że litr takiego paliwa wystarcza na 5-6 godzin spalania. Jedyne, o czym należy pamiętać to, to aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym używamy biokominka.

Biokominki wolnostojące i ich atuty

Kominki na biopaliwo mogą być stosunkowo niewielkie, a co za tym idzie, można je postawić niemalże w dowolnym miejscu. Jeśli mamy w zwyczaju spędzać wieczory przy telewizji, biokominek zapewni nam miły nastrój, a przy okazji podniesie nieco temperaturę w pomieszczeniu. Biokominek w mieszkaniu to zatem świetna alternatywa dla tradycyjnych kominków, które wymagających podłączenia do komina. Eko kominek jest również bardzo prosty i czysty w utrzymaniu. Nie mamy tu paleniska, które posiada tradycyjny kominek, które wymaga regularnego opróżniania z popiołu i sadzy. Dużym atutem biokominków jest również to, że możemy wybierać spośród wielu dostępnych kształtów i modeli. W sklepach spotkamy biokominki wiszące, narożne czy portalowe. Nowoczesny wygląd i ścianki ze szkła sprawiają, że możesz dopasować go do każdego wnętrza.

Czy biokominek może być alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych?

Pora odpowiedzieć sobie na często zadawane pytanie, które brzmi: czy biokominek daje prawdziwe ciepło?
Skoro daje żywy, ogień to powinien. Taka myśl pojawia się w głowach osób, które nie orientują się w tego typu sprawach. Spieszymy zatem z pomocą. Biokominek nie zastąpi pieca węglowego ani gazowego. Co najwyższej pozwoli podnieść nieco temperaturę pomieszczenia, w którym stoi oraz dostarczy miłego nastroju. Jego końcowa efektywność grzania zależy od wybranego modelu. Im większa moc, tym więcej ciepła otrzymamy. Tyle tylko, że wówczas musimy liczyć się z dużo większym zużyciem niezbędnego do jego zasilenie paliwa.

Podsumowując kominki na biopaliwo mogą być udanym elementem wystroju z opcją podniesienia nieco temperatury np. w salonie podczas zimowych wieczorów. I wówczas sprawdzą się najlepiej.