admin Październik 27, 2022 Artykuly sponsorowane

Brama wjazdowa jest pierwszym elementem, na który zwracają uwagę nasi goście i przechodnie - stanowi więc wizytówkę domu. Dodatkowo ułatwia wjazd samochodem na posesję i może skutecznie ją zabezpieczyć przed wejściem niepożądanych osób. Dobranie odpowiedniej bramy wjazdowej jest więc bardzo istotne i warto poświęcić temu nieco uwagi. Jaką bramę wybrać? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Bramy wjazdowe - rodzaje

Wyróżnić można kilka typów bram wjazdowych:

  • jednoskrzydłowa,
  • dwuskrzydłowa,
  • przesuwna

Dobrej jakości brama powinna być wykonana z trwałych i stabilnych elementów z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Dzięki temu mamy pewność, że posłuży nam przez wiele lat. 

Bramy przesuwne - co warto o nich wiedzieć?

Brama aluminiowa przesuwna charakteryzuje się konstrukcją samonośną. Przesuwa się ona przy pomocy rolek jezdnych, które zamontowane są na stopach fundamentowych pod przeciwwagą. Natomiast skrzydło bramy zbudowane jest z części głównej pełniącej funkcję zamykania wjazdu na działkę. Stanowi też jej przedłużenie trójkątnej przeciwwagi, która zapewnia stabilność całej konstrukcji.

Skrzydło przesuwa się na wysokości od kilku do kilkunastu centymetrów nad podjazdem. Nie ma konieczności robienia tam dodatkowego podparcia. Osadza się je na rolkach jezdnych, które zamocowane są na fundamencie pod przeciwwagą. Na wysokości początku przeciwwagi powinien być zamontowany słupek, w wielu przypadkach razem z ramką na górze. Wzdłuż niego brama się przesuwa, dlatego zapewnia on prawidłowe działanie całego systemu. Z kolei na drugim końcu montowany jest słupek - przy nim dama ostatecznie się zamyka.

Trójkątne przeciwwagi można spotkać w różnych wymiarach. Wszystko jest uzależnione od wielkości i ciężaru skrzydła bramy przesuwnej. Może to wiązać się także z rodzajem jego wypełnienia. Najczęściej jej długość odpowiada ok. 30-40% długości skrzydła. 

Bramy skrzydłowe - czym się charakteryzują?

Brama skrzydłowa doskonale sprawdzi się w przypadku dużych działek, gdzie skrzydło nie będzie przeszkadzała podczas otwierania się. Ten rodzaj bramy każdorazowo musi otwierać się do wewnątrz, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o jej wyborze i upewnić się co do wymiarów działki.
Brama skrzydłowa ma nieco bardziej formalny charakter, dlatego będzie pasować lepiej do tradycyjnej architektury. Jej zaletą jest fakt, że musimy liczyć się z niższym kosztem niż w przypadku bramy przesuwnej. Choć wszystko zależy od materiałów, jakie wybierzemy. Ponadto nie wymaga wykonania dodatkowych fundamentów - wystarczy bowiem postawić słupki niezbędne do zainstalowania bramy.

Jaką bramę wybrać do domu?

Dokonując wyboru bramy, przede wszystkim weźmy pod uwagę jej walory estetyczne. Zastanówmy się, czy pasuje do naszego domu i wystroju podwórka. Nie zapominajmy o tym, aby uwzględnić szerokość działki, sposób, w jaki usytuowana jest furtka i długość podjazdu.

Brama skrzydłowa świetnie sprawdzi się w przypadku wąskich działek. Nie ma konieczności wykonywania przy niej fundamentów i nie ogranicza nas tak mocno jak brama przesuwna. Zawsze jednak powinniśmy mieć na uwadze długość podjazdu. Według przepisów zarówno brama, jak i furtka powinny otwierać się do wewnątrz posesji.

Cena bram skrzydłowych w porównaniu do bram przesuwnych jest niższa. Brama przesuwna natomiast nie będzie wymagała dodatkowego miejsca na podjeździe, dlatego wybierają ją właściciele mniejszych działek - zajmuje mniej miejsca i jest praktyczna. Wszystko zależy więc przede wszystkim od naszej posesji i jej projektu.