admin Listopad 03, 2022 Artykuly sponsorowane

Wylewki anhydrytowe — co to takiego?

Jeżeli budujesz dom, na pewnym etapie prac będziesz zmuszony wykonać wylewki. Jest to górna warstwa wylewek, na której będzie układana już główna podłoga. Wyróżnić można kilka rodzajów wylewek, w tym wylewka anhydrytowa, która obok wylewki cementowej jest jedną z najczęściej wykonywanych. Dlaczego? Ponieważ unikalny skład mieszanki sprawia, że ma ona aż o 20% lepszą przewodność cieplną, a tym samym jest doskonałym wyborem dla domów i mieszkań, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe.

Dlaczego wylewka anhydrytowa jest lepsza niż wylewka cementowa?

Decydując się na dom z ogrzewaniem podłogowym, powinniśmy zrobić wszystko, co możliwe, aby uzyskać jak najlepszą wydajność tego systemu grzewczego. Instalację ogrzewania podłogowego układa się na twardym styropianie, na warstwie specjalnej folii aluminiowej, która odbija ciepło w górę. Nad instalacją znajdują się jeszcze ok. 5 cm wylewki anhydrytowe, a na niej już właściwa podłoga — panele, parkiet lub płytki ceramiczne albo gres. Anhydryt składa się ze specjalnie selekcjonowanych składników i kruszyw, których przewodność cieplna jest o 1/5 wyższa niż wylewek cementowych. Dzięki temu ciepło z instalacji ogrzewania podłogowego będzie w jeszcze większym stopniu oddawane do powietrza w pomieszczeniu, zmniejszając koszty ogrzewania budynku. Gdybyśmy zdecydowali się na zastosowanie wylewki cementowej, trzeba się liczyć z większymi stratami ciepła i wyższymi kosztami ogrzewania.

Szybszy czas realizacji niż wylewki cementowej

Płynna konsystencja wylewki anhydrytowej sprawia, że jej wykonanie jest kilkukrotnie szybsze niż w przypadku wylewki cementowej. I mimo tego, że ogólny koszt materiałów jest wyższy, to kiedy weźmiemy pod uwagę niższe koszty robocizny, łączny koszt inwestycji będzie zbliżony do tego, co byśmy uzyskali przy wylewkach cementowych. Nie można zapominać również o tym, że powierzchnia wylewek anhydrytowych jest idealnie gładka i równa, nadając się od razu pod układanie na niej podłóg. Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła oraz naturalne właściwości samopoziomujące są zatem głównymi powodami tego, że tak wiele osób decyduje się wykonać taki rodzaj wylewek. Pamiętajmy o tym, że skoro wylewka anhydrytowa nagrzewa się szybciej niż cementowa, to konieczna staje się podziałowa dylatacja podłóg grzewczych, zapobiegająca pękaniu wylewek pod wpływem rozszerzalności cieplnej. W odróżnieniu od wylewek cementowych, to anhydrytowa nie wymaga szlifowania, co czyni prace wykończeniowe jeszcze szybszymi i sprawniejszymi.