admin Listopad 07, 2022 Artykuly sponsorowane

Z pozoru nieskomplikowane pod względem formy, ale wyprodukowane z doskonałej jakości surowców i sprawdzające się w każdych warunkach elementy są niezastąpione na wielu etapach realizowania projektów w budownictwie. Jednym z takich właśnie elementów są zawory kulowy.

Jak zbudowany jest zawór kulowy?

Powszechnie wykorzystywane zawory kulowe z PVC, dostępne na takich stronach, jak https://budmech.pl/obszary-dzialalnosci/systemy-rurowe/produkty/systemy-z-pvc-u/zawory-kulowe/,mają bardzo prostą budowę. Składa się z korpusu, w którym zainstalowane jest gniazdo. W nim zaś jest osadzona kula z przelotem. Steruje się nią z pomocą pneumatycznego lub elektrycznego siłownika zamontowanego na zaworze albo ręcznie w przypadku mniejszych instalacji. Zawory kulkowe, które można znaleźć na przykład w domowych instalacjach doprowadzających wodę, także bardzo prosto się obsługuje, wystarczy zmiana osi zaworu i gotowe - mamy zawory odcinające dopływ wody czy regulujące wielkości strumienia przepływu wody na przykład w kranie. Wykorzystując działanie tego zaworu kulowego należy pomyśleć też o ciśnieniu wewnątrz instalacji, która ma niebagatelne znaczenie w całej tej opowieści.

Zawór kulowy kątowy, zawory wodne - zastosowanie

Zawory kulowe kątowy to najpowszechniej spotykany rodzaj zaworu, dzięki któremu możliwe jest zatrzymanie wody na przykład w chwili awarii. Powszechnie mówi się o jego wszechstronnym zastosowaniu w różnych dziedzinach budownictwa oraz przemysłu. Wszystkim jednak powszechnie kojarzy się z wykończeniem nitki wodnej w domu. Można je spotkać w przypadku różnych instalacji - centralnego ogrzewania, wody pitnej czy ciepłej. Zawór z mosiądzu tego typu znajduje się na zewnątrz instalacji, ponieważ stosowany jest do zamykania i otwierania dopływu wody do rur o różnych średnicach. Ostatecznie więc zawór chroni budynek przed zalaniem.

Montaż zaworu kulego

Montaż można wykonać samouszczelniającym gwintem przyłączeniowym, dopasowanym do średnicy rur. Parametrów technicznych nie można ignorować - przyłączenie odpowiedniego wężyka i uzyskanie konkretnego ciśnienia związane jest z konkretną średnicą rur. Musi być też uzyskanie ciśnienie nominalne - dopiero wtedy można uznać, że zawory czerpalne zostały zamontowane poprawnie. Zawory kulowe do wody są bardzo proste w montażu oraz w użyciu - wystarczy bez problemu przesunąć rączkę będącą jednocześnie dźwignią. Uniwersalność tego rozwiązania pozwala zastosować zarówno zawór kulowy pneumatyczny, jak i inne zawory kulowe PCV w przemyśle oraz w domu.