admin Listopad 23, 2022 Artykuly sponsorowane

Obecnie w polskim prawie nie ma przepisów, które by nakładały na właścicieli domów jednorodzinnych obowiązek stosowania specjalnych instalacji przeciwpożarowych. Mimo to wiele osób decyduje się na wdrożenie podstawowych rozwiązań, aby uchronić nieruchomość przed poważnymi skutkami ewentualnego zaprószenia ognia. Budynek powinien zostać tak zaprojektowany, żeby jego konstrukcja ograniczała rozprzestrzenianie się płomieni i umożliwiała ewakuację. A jak powinna wyglądać instalacja przeciwpożarowa w domu?

Instalacja przeciwpożarowa w domu - jak ją zaprojektować?

Domy jednorodzinne są wyjątkowo narażone na pojawienie się pożaru, ponieważ w takim budynku znajduje się wiele instalacji, a nierzadko również kotłownia. Jeśli mieszkańców nie ma w domu lub śpią, to bez sprawnego systemu wykrywania dymu i ognia może dojść do całkowitego spalenia obiektu. Instalacja przeciwpożarowa zwykle obejmuje takie wyposażenie jak:

  • gaśnice przeciwpożarowe umieszczone na każdej kondygnacji

  • szafki hydrantowe

  • zawory odcinające

  • zawory nawodnienia pionów przeciwpożarowych

  • czujniki dymu i czadu

  • detektory gazowe

  • urządzenia kontrolne i zabezpieczające

  • drzwi przeciwpożarowe

Projektując budynek, warto zadbać o bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań. Instalacje miedziane wykazują się wysoką odpornością na ogień, dlatego ich użycie znacząco ograniczy ryzyko wystąpienia zwarcia i powstania pożaru. Sprawdzony piec lub kocioł od renomowanego producenta, który zawiera odpowiednie zabezpieczenia i atesty, także będzie dobrym wyborem. Właściciele nie mogą zapomnieć również o kominach i przewodach kominowych, które muszą być wykonane z ognioodpornych materiałów.

Czy warto zamontować w domu system gaszenia pożaru?

Instalacja przeciwpożarowa w domu może obejmować nie tylko system wykrywania zagrożenia, ale także system gaszenia pożaru. Taka instalacja będzie się składała z przewodów tryskaczowych zlokalizowanych pod sufitem i połączonych z dystrybutorem wody lub rurą wodociągową. Pracą tego systemu steruje komputer, który bazuje na danych uzyskanych z czujników i może być obsługiwany za pomocą dedykowanej aplikacji. To innowacyjne rozwiązanie jest dosyć drogie, ale jednocześnie jest też bardzo wygodne i skuteczne. Dlatego coraz chętniej korzystają z niego właściciele firm i zarządcy budynków mieszkalnych.

Instalacja przeciwpożarowa w domu - o czym trzeba pamiętać?

Nawet najlepsza instalacja przeciwpożarowa w domu nie uchroni domowników przed pożarem, jeśli nie będzie regularnie sprawdzana i serwisowana. Niesprawne urządzenia i czujniki nie zapewnią domownikom bezpieczeństwa, ponieważ nie będą spełniały swojej funkcji. Pewne elementy instalacji wymagają czyszczenia, podczas gdy inne trzeba wymienić po upływie określonego czasu, a nowoczesne kotły i piece powinny być objęte serwisem gwarancyjnym. Nie bez znaczenia będzie również liczba wejść do budynku i liczba okien. Dodatkowo korytarz musi mieć odpowiednią szerokość, a na każdej kondygnacji powinny się znajdować odpowiednie kratki i systemy wentylacyjne. Instalacja przeciwpożarowa może obejmować również system sygnalizacji pożaru, w ramach którego zasilanie w obiekcie zostanie wyłączone automatycznie, a służby otrzymają stosowne powiadomienie.

To jakie rozwiązania będą użyte w domu jednorodzinnym, zależy w dużej mierze od architekta i właściciela. W nowoczesnym budownictwie stosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych powoli staje się standardem, ponieważ znacznie zwiększa wartość nieruchomości i podnosi jej prestiż. W takim domu mieszkańcy mogą spać spokojnie, ponieważ nawet jeśli pojawi się ogień, to zostaną o tym w porę poinformowani, a ich mienie będzie właściwie zabezpieczone.