admin Grudzień 20, 2022

Domy z płaskim dachem szczególną popularnością cieszyły się w latach 60. i 70. XX wieku. Choć później przez pewien czas zainteresowanie takimi projektami znacząco osłabło, obecnie ponownie powracają one do łask inwestorów. Jest to spowodowane nie tylko ich interesującym wyglądem, ale również przystępnym kosztem realizacji i późniejszego utrzymania. Co wpływa na ich atrakcyjność?

 

Nowoczesny styl domów z płaskim dachem

Płaski dach to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane przez współczesnych architektów. Dachy takie są obecne w wielu projektach domów, nadają im bowiem nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Prosty, atrakcyjny design podkreślony jest często przez ciekawe wykończenie elewacji za pomocą modnych, naturalnych okładzin czy zastosowanie ażurowych pergoli o geometrycznym rysunku.

Współczesne domy z płaskim dachem niewiele mają wspólnego z PRL-owską kostką, chociaż niektóre do niej nawiązują. Dzisiejsze rozwiązania to obszerne wnętrza, duże przeszklenia, słoneczne tarasy. Ich forma, mimo częstej prostoty, jest bardzo różnorodna. 

Budynki ze stropodachem z kolekcji https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-plaskim-dachem/ mogą być parterowe lub piętrowe, różnią się metrażem, wyglądem czy dodatkowymi udogodnieniami. Dzięki temu są łatwe w dopasowaniu do indywidualnych potrzeb inwestorów.

 

Dla wielu inwestorów płaski dach jest zaletą. Jest to dodatkowa, duża powierzchnia, którą można atrakcyjnie zagospodarować. Idealnie nadaje się on do montażu paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych, sprzyjających obniżeniu kosztów utrzymania budynku. Godnym uwagi pomysłem jest także wykonanie dodatkowego tarasu lub ogrodu - zielonego dachu. Takie rozwiązanie docenią w szczególności właściciele mniejszych działek.

 

Rozsądny koszt budowy obiektu ze stropodachem

Domy z płaskim dachem są często wybierane przez inwestorów z uwagi na przystępny koszt realizacji. Takie rozwiązania są mniej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym. Mniejsza jest też powierzchnia dachu (w stosunku do powierzchni dachu spadzistego w domu o podobnej powierzchni zabudowy), a co za tym idzie - mniej materiału użyte jest na jego pokrycie. W trakcie późniejszej eksploatacji, zmniejszenie rozmiarów dachu wpływa na ograniczenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego nowoczesne domy z płaskim dachem coraz częściej odpowiadają standardom budownictwa energooszczędnego. Zwarta bryła budynku oraz brak skosów na górnej kondygnacji jeszcze bardziej uatrakcyjnią stosunek kosztów inwestycyjnych do przestrzeni użytkowej. 

 

Pamiętajmy jednak, że te wszystkie uwagi dotyczą klasycznego stropodachu. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie dachu jako powierzchni użytkowej - np wykonanie dodatkowego tarasu lub dachu zielonego, koszty wzrosną.

 

Wygoda i funkcjonalność domów z płaskim dachem

Zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni oraz komforcie codziennej eksploatacji wnętrz? Zdecydujmy się na nowoczesne projekty ze stropodachem, oferowane na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-plaskim-dachem/

Ich głównym atutem jest brak skosów na piętrze, które zwykle utrudniają aranżację poddasza. Starannie dopracowany układ wnętrza sprzyja codziennej komunikacji pomiędzy domownikami przebywającymi na parterze, a zarazem gwarantuje wysoki poziom prywatności osobom wypoczywającym na piętrze. 

 

Dachy płaskie mają oczywiście swoje wady. Pewną uciążliwością jest konieczność odśnieżania dachów w czasie intensywnych opadów. Kolejną niedogodnością może być konieczność konserwacji pokrycia z papy. Trzeba też pamiętać, że nie na każdej działce możemy postawić dom z płaskim dachem. Zdarza się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy nie dopuszczają takiego rozwiązania. Przed wyborem projektu trzeba więc sprawdzić zapisy tych dokumentów.

 

Budynki z płaskim dachem nie są już postrzegane wyłącznie jako relikt przeszłości. Współcześnie takie projekty domów, dzięki atrakcyjnej formie architektonicznej, cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów. Umożliwiają one przystępną cenowo realizację inwestycji oraz oferują komfortowe warunki do życia. Aby zyskać pewność, że wybrana koncepcja pozwoli nam stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń mieszkalną, zdecydujmy się na gotowe projekty architektoniczne z renomowanego biura projektowego. Mając do dyspozycji gotowe rzuty kondygnacji oraz wizualizacje budynku, z łatwością wybierzemy projekt, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.


 

Zdjęcie: Projekt domu Dom z patio 1 z kolekcji Domy z wizją

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl