Wolne Miasto

Deweloper: ECO Classic Sp. z o.o.
od 6.900 zł/m2

Opis inwestycji

Opis inwestycji

Osiedle Wolne Miasto usytuowane w Gdańsku zostało zaprojektowane na kształt tradycyjnego, pełnego zieleni miasteczka, z czytelnym układem wewnętrznych uliczek, reprezentacyjną aleją główną i placem miejskim, w taki sposób, by jak największą ilość zastanego krajobrazu z jego łagodnymi pagórkami, łąkami i starym sadem ocalić i wkomponować w planowaną inwestycję. Osiedle składa z ośmiu budynków wielorodzinnych mieszkalno-usługowych dostosowanymi wysokościowo do pagórkowatego ukształtowania ternu. W zaprojektowanym układzie znajduje się ok.1200 mieszkań co nadaje zespołowi rangę samodzielnego osiedla.    

Budynki to niska 3 piętrowa zabudowa z reprezentacyjnymi holami oraz funkcjonalnymi, przestrzennymi mieszkaniami o  wysokości  2,70 m. Głównym motywem powtarzanym we wszystkich budynkach są ptaki. Każdy budynek ma swoją nazwę, którą jest gatunek lokalnego ptaka. Także we wnętrzach umieszczone są  fotografie wielu gatunków ptaków.  

Przyjęta zasada kompozycyjno-funkcjonalna w zakresie komunikacji stwarza czytelny układ ciągów pieszych i ciągów do niego prostopadłych przebiegających pomiędzy skrzydłami  budynków a łączącymi główną oś z wejściami do klatek schodowych i doprowadzającymi ciągami pieszymi do ulic i parkingów. Zaprojektowany układ urbanistyczny pozwala na czytelne rozmieszczenie funkcji w obrębie osiedla. Funkcje usługowe zostały zaprojektowane w parterach poszczególnych etapów wzdłuż głównego ciągu pieszego i głównego placu miejskiego. Przyjęty układ zabudowy pozwala na optymalne jej dostosowanie do wymagającej, naturalnej rzeźby terenu w obszarze inwestycji.
Osiedle Wolne Miasto zostało zaprojektowane przez pracownię projektową „ECO-CLASSIC ARCHITEKCI” zlokalizowaną w Warszawie przy ul. Bukowińskiej 24 A, prowadzącą działalność od 1997r.

 • wszystkie mieszkania wyposażone w balkony, tarasy lub ogródki
 • przepiękny sad i park
 • wiele gatunków ptaków
 • największy obszar zielonych terenów rekreacyjnych
 • bezpieczne przestrzenie  bez ruchu samochodowego wewnątrz osiedla
 • osiedle objęte ochroną i monitoringiem
 • nowoczesne technologie w Wolnym Mieście, rozwiązania redukujące wpływ elektrosmogu.
 • ponad 100 gatunków ptaków zamieszkuje tereny zielone osiedla

Zabudowa

Niska, prosta zabudowa, wyeliminowanie barier architektonicznych oraz zastosowanie przez dewelopera zasady „złotego środka”, która wyraża się w połączeniu innowacyjności, funkcjonalności i przemyślanych rozwiązań,  stanowią o zaletach inwestycji.

Trzy i czteropiętrowe kwartały mieszkalne, usytuowane prostopadle do głównej alei będą miały kształt zbliżony do litery U. Dzięki temu wewnątrz kwartałów powstaną, nawiązujące do układu ogrodów angielskich, wewnętrzne dziedzińce - ciche, przytulne wnętrza o zróżnicowanej roślinności z alejkami parkowymi i placykami zabaw dla dzieci. Na parterach budynków mieszkalnych, wzdłuż głównej promenady osiedla, działać będą punkty usługowe i handlowe. Centralnym elementem tej inwestycji w Gdańsku jest Plac Fontanny, a na nim niezwykła i zaskakująca rzeźba - fontanna z brązu, przedstawiająca trzy konie. Jest to prawdopodobnie stuletnia replika barokowej rzeźby z ogrodów Francji.

Jasne, neutralne kolorystycznie elewacje, podzielone stylistycznie na mniejsze fragmenty, sprawiają, że będą one wyglądały jak zespoły oddzielnych kamieniczek. Ekstensywna zabudowa osiedla harmonijnie współgra z bogatą, naturalną roślinnością i pagórkowatym krajobrazem otoczenia.

ETAPY BUDOWY OSIEDLA

Wolne Miasto jest projektem zaplanowanym do realizacji wieloetapowej. Osiedle tworzyć będzie 8 budynków, kształtem przypominających literę „U”.

 • I Etap - z adresem Cedrowa 27 został oddany do użytkowania w roku 2013. W budynku są 119 mieszkania.
 • II Etap - z adresem Cedrowa 41 został oddany do użytkowania w roku 2016. W budynku są 192 mieszkania.
 • III etap - z adresem Cedrowa 29 został oddany do użytkowania w roku 2017. W budynku są 184 mieszkania.
 • IV etap - z adresem Cedrowa 39 został oddany do użytkowania w roku 2018. W budynku są 195 mieszkania.
 • V etap - z adresem Cedrowa 31 został oddany do użytkowania w roku 2019. W budynku są 142 mieszkania.
 • VI etap - z adresem Cedrowa 37 w trakcie realizacji
 • VII etap - w trakcie projektowania

Autorem koncepcji architektonicznej osiedla Wolne Miasto jest pracownia ECO-Classic Architekci.

Zapraszamy do zapoznania się z planem osiedla.

Wzdłuż osi alei głównej usytuowane są budynki kolejnych etapów osiedla. Między nimi znajdują się ogródki lokatorskie, place zabaw i alejki z dostępem do lokali usługowych na parterze. Zaznaczone na planie są także wjazdy do garaży, droga dojazdowa oraz wielofunkcyjny teren rekreacyjny. W tle uwidoczniony jest zarys nowych budynków - dalszych etapów Wolnego Miasta.

Osiedle

Wolne Miasto uosabia symbiotyczne połączenie funkcji mieszkalnych z urodą naturalnego krajobrazu. Otoczone dojrzałą zielenią drzew i krzewów, sąsiadujące z parkiem i oczkiem wodnym, jest idealnym miejscem dla osób ceniących połączenie wygody życia w mieście z kontaktem z przyrodą.

Prócz zachowania na terenie osiedla drzew, w których mieszka wiele gatunków ptaków, deweloper podjął, we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie, inicjatywę zakładania budek lęgowych oraz prowadzenia warsztatów edukacyjnych dla dzieci.

Ptaki są nierozerwalnie związane z osiedlem Wolne Miasto, również poprzez fakt, że od nazw ich gatunków nazwane są wejścia do klatek , a korytarze ozdobione zostały obrazami ptaków i tabliczkami, zawierające informacje na ich temat.

Wolne Miasto to wyjątkowe osiedle, spontanicznie łączące funkcje mieszkaniowe z poszanowaniem wyjątkowych zasobów środowiska naturalnego. 

Projekt

Wolne Miasto jest przedsięwzięciem, którego realizacja została rozłożona na etapy. Budowa rozpoczęła się od ulicy Cedrowej i stopniowo przesuwa się w głąb działki. Zaprojektowaliśmy zespół budynków, z których każdy kształtem przypomina literę U w taki sposób, aby uwolnić od zabudowy możliwie dużą przestrzeń pozostawioną przyrodzie. Docelowo w Wolnym Mieście ma powstać 1200 mieszkań w niskiej zabudowie, lokale usługowo-handlowe, dziedzińce, place zabaw, zagospodarowane tereny zielone, miejsca postojowe. Wolne Miasto jest zaprojektowane jako nowoczesne miasteczko harmonizujące z otoczeniem. Przewidziano, by każdy budynek miał w swoim bezpośrednim sąsiedztwie tereny rekreacyjne. Pomiędzy budynkami pozostawiliśmy wiele miejsc do wypoczynku, zielonych skwerków, a część drzewostanu to istniejący sad owocowy. Ścieżki i placyki będą oświetlone i urozmaicone elementami małej architektury. Wolne Miasto, posiadając własną infrastrukturę, będzie doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Najważniejsze informacje

 • Cena za m2od 6.900 zł
 • WojewództwoPomorskie
 • Metrażod 28 do 99 m2
 • PowiatGdańsk
 • Termin oddaniaI kw. 2023
 • MiejscowośćGdańsk
 • Liczba mieszkań1200
 • DzielnicaUjeścisko
 • Rodzaj ofertyMieszkanie
 • UlicaCedrowa 27-4

Szczegóły inwestycji

Liczba budynków: 8
Liczba kondygnacji: 5
Liczba apartamentów: 1200
Wysokość pomieszczeń: 2,6-2,8
Standard wykończenia: standard deweloperski
Miejsca postojowe: miejsca postojowe podziemne, miejsca postojowe naziemne
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję